Kadıköy'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası...
»
Ana Sayfa Güncel Yaşam & Çevre Magazin Politika Sağlık & Spor Kültür & Sanat Açılışlar Etkinlikler Reklam
Kültür Merkezleri
Caddebostan Kültür Merkezi
Kozyatağı Kültür Merkezi
Barış Manço Kültür Merkezi
Halis Kurtça Kültür Merkezi
Yazarlar
AHMET VEFİK ALP
ENİS FOSFOROĞLU
ESAT SÖNMEZ
MELİH ARAT
NURSEMA ÖZTÜRK
R. SERTAÇ KAYSERİLİOĞLU
SEZGİ BİLGE
VELİ DALBUDAK
ELİF KIRALİOĞLU
Evrensel Korolar Derneği müzikseverleri bekliyor…
Haber: KADİR TOPRAKKAYA

Göztepe’de dört yıl önce kurulan ve evrensel hedefleri olan Evrensel Korolar Derneği, adeta harikalar yaratıyor. Farklı meslek gruplarından amatörlerin oluşturduğu grup, Kadıköy’de çok sesli müzik yapıyor.

Gülnaz Göver yönetiminde…

Koro’nun şefliğini, bir dönem Ezgi’nin Günlüğü grubunun vokalistleri arasında yer alan Gülnaz Göver yapıyor. Marmara Üniversitesi Müzik bölümünden 1984 yılında ikincilik ile mezun olan Göver, 1985 yılında 16 Avrupa ülkesinin gençlerinden oluşan “Vox Europe”ya üniversite tarafından seçilerek Finlandiya’ya gitmiş. Aynı yıl, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı yarı zamanlı opera-şan bölümünü sınıf atlayarak kazanıp, Devlet sanatçısı Suna Korad ile bir süre şan çalışan Gülnaz Göver, şimdilerde çalıştırdığı Evrensel Korolar Derneği için; “Öncelikli hedefimiz bölgemizde öncü, sonrasında ise ulusal bir koroya dönüşmek”diyor.

Göztepe Harun Reşit İlköğretim Okulu’nda çalışıyorlar…

Koro’ya katılmak isteyenleri küçük bir ses testi sonrasında kabul eden Gülnaz Göver, ardından uyguladığı ses açma ve ses-nefes çalışması sonrasında ciddi bir müzik eğitimi ile çalışmaları sürdürüyor.  

Her Cumartesi, 10.15-13.30 saatleri arasında Göztepe Harun Reşit İlköğretim Okulu’nda çalışan İstanbul Evrensel Korolar Derneği, çalışmalarını iki koro ile sürdürüyor. Bunlardan biri “İstanbul Evrensel Koro” (15 yaş ve üstü büyükler korosu), diğeri ise 8-14 yaş arası çocuklar için “İstanbul Evrensel Çocuk Korosu”…

2

Çok sesli müzik yapmak isteyen herkese açık…

“Amatör olarak çalışan koromuz, çok sesli müzik yapmak isteyen herkese açıktır” diyen Gülnaz Güver; çalışma düzenlerini ise şöyle özetliyor: “Geçen yıllarda olduğu gibi, bu yıl da çalışma düzeni; ses-nefes-şan çalışması, solfej ve ağırlıklı olarak koro repertuar çalışması şeklinde yürütülmektedir…”

 

 

 

 

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir...
facebook twitter  
Ana Sayfa | Künye | Reklam | İletişim