Kadıköy'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası...
»
Ana Sayfa Güncel Yaşam & Çevre Magazin Politika Sağlık & Spor Kültür & Sanat Açılışlar Etkinlikler Reklam
Kültür Merkezleri
Caddebostan Kültür Merkezi
Kozyatağı Kültür Merkezi
Barış Manço Kültür Merkezi
Halis Kurtça Kültür Merkezi
Yazarlar
AHMET VEFİK ALP
ENİS FOSFOROĞLU
ESAT SÖNMEZ
MELİH ARAT
NURSEMA ÖZTÜRK
R. SERTAÇ KAYSERİLİOĞLU
SEZGİ BİLGE
VELİ DALBUDAK
ELİF KIRALİOĞLU
Özgürlük Parkı’nda Organik Halk Pazarı hizmete girdi…
Haber: İREM TOPRAKKAYA

Artık Kadıköy’ün de organik pazarı var… Kadıköy Belediyesi, Ekolojik Üreticiler Derneği ile işbirliği yaparak, Özgürlük Parkı’nda “Organik Halk Pazarı” açtı.

Her Çarşamba günü, Özgürlük Parkı’nda kurulacak olan Organik Halk Pazarı’nda; sertifikalı taze sebze ve meyvelerin dışında, kurutulmuş organik ürünler de satılıyor. Organik Halk Pazarı’nda satıcıların bağırarak satış yapması yasak… Ayrıca ürünler, çevre dostu poşetler ve kese kâğıtlarına konularak müşteriye veriliyor.
 
Kadıköylülerin uzun zamandır açılmasını beklediği, Kadıköy Belediyesi Organik Halk Pazarı hizmete girdi. Kadıköy Belediyesi’nin Ekolojik Üreticiler Derneği ile bir araya gelerek projelendirdiği ve Özgürlük Parkı’nda açılmasını kararlaştırdığı Organik Pazar, 27 Ocak Çarşamba günü açıldı. Organik Halk Pazarı’nın ilk gününe, soğuk havaya rağmen Kadıköylüler ilgi gösterdi. Sadece Kadıköy’den değil, komşu ilçelerden de organik pazara GDO’suz ürün satın almak için gelenler, ekolojik pazarın kurulmasını olumlu karşıladılar.
 
Plastik poşet kullanılmasının yasak olduğu pazara alışveriş için gelen Kadıköylülerin, özellikle yanlarında çevre dostu bez torba ya da file getirmesi dikkat çekti. Ekolojik Üreticiler Derneği Başkanı Levent Gürsel Alev; Kadıköylülerin ekolojik ürünler konusunda çok bilinçli ve duyarlı olduklarını, bu nedenle ilk gün bazı eksiklikler bulunmasına rağmen pazara yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi. Alev; pazarda satılan ürünlerin Türkiye’nin bir çok ilinden, doğrudan üreticiden alınarak tezgahlarda satıldığını belirterek şunları söyledi:
 
“Kadıköylüler, kimyasal ürünlerle kirlenmeyen toprak ve sulama ile yetişmiş ekolojik ürünleri artık Selamiçeşme’deki Özgürlük Parkı’nda bulabilecekler. Satılan taze sebze ve ürünleri 80 tezgâhta, bizzat üreticiler kendileri satıyor. Buradaki tüm ürünler sertifikalı, ayrıca ziraat mühendisleri tarafından kontrol ediliyor. Fiyatlar ise, önümüzdeki haftadan itibaren bir komisyon tarafından belirlenecek. İlk gün olduğu için ufak tefek eksiklerimiz var, ancak önümüzdeki günlerde daha düzenli bir pazarımız olacak. Kadıköylüler, ekolojik ürünleri gönül rahatlığıyla buradan alabilirler”
 
Bağırarak satış yasak, kese kağıdı kullanmak zorunlu…
 
Kadıköy Belediyesi yetkilileri, 27 Ocak Çarşamba günü açılan Organik Pazar’ın, parka spor yapmak ya da dinlenmek için gelen Kadıköylüleri rahatsız etmeyeceğini belirttiler.
 
Tezgâhtarların alışılmış semt pazarlarındaki satıcılar gibi bağırmasının yasak olduğu pazarda, satılan ürünlerin çevre dostu bio-bozunur poşetlere ya da file-kese kağıdı gibi çevreye zarar vermeyen torbalara konulması da zorunlu…
 
dsc_9067
 
dsc_9125
 
Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir...
facebook twitter  
Ana Sayfa | Künye | Reklam | İletişim