Kadıköy'de yaşamanın bir ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası...
»
Ana Sayfa Güncel Yaşam & Çevre Magazin Politika Sağlık & Spor Kültür & Sanat Açılışlar Etkinlikler Reklam
Kültür Merkezleri
Caddebostan Kültür Merkezi
Kozyatağı Kültür Merkezi
Barış Manço Kültür Merkezi
Halis Kurtça Kültür Merkezi
Yazarlar
AHMET VEFİK ALP
ENİS FOSFOROĞLU
ESAT SÖNMEZ
MELİH ARAT
NURSEMA ÖZTÜRK
R. SERTAÇ KAYSERİLİOĞLU
SEZGİ BİLGE
VELİ DALBUDAK
ELİF KIRALİOĞLU
Riskli binalar için Kadıköy’e ilk tapu şerhi kondu...
Haber: HABER MERKEZİ

Anadolu Yakası’nda aralarında Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe’nin de bulunduğu ilçelerde yer alan binaların riskli olduğu; tapudaki alım, satım ve devir işlemlerinde görülebilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm kapsamında riskli binaların, alım, satım ve devir işlemleri sırasında tapuda görülebilmesi için getirdiği “şerh” uygulamasında ilk şerh, Kadıköy ve Üsküdar’da bulunan bazı taşınmazların kayıtlarına konuldu.

Riskli binaların yıkımına başlandı…

Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek kentsel dönüşümün 5 Ekim’de başlamasından bu yana, genellikle kamu binaları olmak üzere çeşitli illerdeki riskli binaların yıkımına başlandı. Yıkımların yanı sıra, çeşitli illerde Bakanlığın belirlediği lisanslı kuruluşlarca yapılan riskli bina tespitleri hızla devam ederken, şimdiye kadar Tapu ve Kadastro İl Müdürlüklerine İstanbul ve Ankara’da bazı binaların “riskli olduğu” yönünde bildirimler yapılmaya başlandı.

“Bu bina risklidir” tespiti yapılıp, şerh konacak…

Can güvenliği, performans düzeyi koşullarını sağlayamama, kolon kiriş boyutlarının küçük olması, yığma duvarlarda çatlak ve hasar, beton kalitesinin düşük olması, taşıyıcı sistem yetersizliği gibi nedenlerle riskli bulunan binaların tapusuna şerh konularak, “bina risklidir” tespiti yapılacak ve şerh konacak.

Kadıköy, Üsküdar ve Maltepe’de yer alan bu özellikteki yapıların tapudaki alım, satım ve devir işlemlerinde riskli olduğu görülebilecek.

Uyarı! Bu sitede yer alan tüm içerikler, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu” uyarınca tescil ve koruma altındadır. Kısmen dahi olsa; basılı şekilde ya da internet üzerinde, izinsiz çoğaltılıp kopyalanamaz, alıntı yapılıp kullanılamaz. Ancak habere aktif link verilerek kullanılabilir...
facebook twitter  
Ana Sayfa | Künye | Reklam | İletişim