Adem Giden

Hayvansever sanatçı öyle bir şey yaptı ki!

Hayvansever sanatçı öyle bir şey yaptı ki!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Sanatçıların hayvan haklarını koruyan yaklaşımlarına sık sık şahit oluruz. Ancak Kadıköylü ressam Lale Altunel öyle bir şey yaptı ki, görenlerin boğazı düğümlendi.

“İnsanların bebeklerine olan hassasiyetini biliyoruz. İşte hayvanlar da bizler gibi canlı, duyguları, hisleri var ve onları öldürüyorlar. Bunu aklım almıyor” diyen Altunel, sanat çalışmasında sevimli dostlarımızın patilerine bebek patikleri ve çoraplar giydirerek, farkındalık akımı başlattı. Yetenekli ressam, kapılarını Kadıköy Life Dergisi’ne araladı. Moda’da kapılarını sanatseverlere açan Halka Sanat Galerisi’nde eserlerini sergileyen Lale Altunel’e ilgi bir hayli yoğundu.

Lale Altunel hayvansever-ressam-lale-altunel-masumlar-sergisi-2

ET YEMEK BİLE BİR ÖĞRETİDEN İBARET…

Avcılığın spor olarak gösterilmesine karşı çıkmasını bir adım daha öteye taşıyan ressam Altunel, küçüklükten beri toplumla birlikte öğreti olarak geldiğini belirttiği et yemeklerini bırakarak vejeteryan olmuş. “Uzun zamandır et yemiyorum. Bunun bir öğretiden ibaret olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Uzakdoğu’da böcekleri canlı canlı yiyebiliyorlar çünkü, küçük yaşlardan beri öğrendikleri bu ve onu normal karşılıyorlar. Türkiye’de bu böcekleri iştahla yiyebilir misiniz? Tabi ki hayır! Bence et yemek de böyle bir şey. Bunları düşünerek eti tamamen bıraktım, diğer besinlerle ihtiyaçlarımı karşılıyorum ve gayet de mutluyum” diyen Lale Altunel, özellikle avlanmanın bir vahşet olduğunu savundu, bunu “Masumlar” sergisinde tablolarına da yansıttı.

Sergi, iki hafta boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında yer alacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın