“Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” yok satıyor...
 Kadir Toprakkaya

“Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” yok satıyor…

“Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” yok satıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz aylarda Lila Müzik etiketiyle piyasaya çıkan İzmir Barok grubunun ilk CD’si adeta yok satıyor.

“16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” konulu CD, yüzyıllar öncesinin görkemli Avrupa ve Osmanlı saray hayatını ve geleneklerini hissettiriyor. Şiir ve müziğin eşsiz dünyası ile müzikseverleri buluşturan CD, aynı zamanda bir kolleksiyon CD’si olarak da görülüyor.

İZMİR BAROK GRUBU HAKKINDA…

İzmir Barok, 2008 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi üyelerinden kontrbas sanatçısı Bülent Oral ile keman sanatçısı Hakan Özaytekin tarafından kuruldu. Bülent Oral’ın kontrbassın yanında viola da gamba öğrenmesiyle, uzun süre hayalini kurduğu orijinal çalgılarla barok müzik yapan İzmir Barok grubu kurulmuş oldu. Grup, London Baroque grubunun kurucusu ve viola da gambacısı Charles Medlam’ın Barok dönem Osmanlı bestecilerini inceleme önerisiyle, bu kez Osmanlı müziğinin derinliklerine daldı ve geleneksel Türk müziği icra eden sanatçıları da gruba dahil etti. İzmir Barok; Linet Şaul (soprano), Sinem Özdemir (mezzo soprano), Bülent Oral (viola da gamba), Hakan Özaytekin (barok keman), Atilla Oral (barok flüt), Erica  Fossi (çembalo), Şehvar Beşiroğlu (kanun – çeng), Mehmet Refik Kaya (rebab) ve Hüseyin Tuncel’den (vurmalı çalgılar) oluşuyor.

BAROK FESTİVALLERİ’NDE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI…

Osmanlı ve Avrupa saraylarında çalınan müzikleri, dönemin çalgıları ve tarzıyla icra eden grup, yurtdışındaki Barok Festivalleri’nde ve ülkemizdeki konserlerinde büyük bir beğeni toplayınca, bu eserleri bir CD’de toplamaya karar verdi. “16. Yüzyıldan 18. Yüzyılın İlk Yarısına Avrupa ve Osmanlı Saray Müzikleri” albümü; Jean Baptiste LulIy, Gazi Giray Han, Claudio Monteverdi, Ali Ufki Bey, Claude Gervaise, Marc Antonio Cetsi, Dimitrie Cantemir, Arcangelo Corelli, Henry Purcell, Itri, G. F. Handel, Hafız Post, D. Scarletti, Derviş Frenk  Mustafa ve Tanburi Mustafa Çavuş’un eserlerini dinleyici ile buluşturuyor.

MARTI OTEL’İN KATKILARIYLA YAYINLANDI…

Titiz bir çalışmayla hazırlanan albüm kitapçığında “Avrupa Saraylarında Müzik” bölümünü Aydın Büke, “Osmanlı Sarayında Müzik” bölümünü ise Şehvar Beşiroğlu ve  Sinem Özdemir yazdı. İTÜ Miam Stüdyoları’nda kaydedilen CD’nin tasarımı ise Gözde Oral’a ait… CD, kültür ve sanatın hayatımızın temel unsurlarından biri olduğu bilinciyle, 50 yıldır dünyanın her yerinden gelen konuklarını ağırlayan Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin katkılarıyla yayınlandı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir