“Bisikletli ölümleri”ne tepkiler çığ gibi büyüyor…
 Kadir Toprakkaya

“Bisikletli ölümleri”ne tepkiler çığ gibi büyüyor…

“Bisikletli ölümleri”ne tepkiler çığ gibi büyüyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de "Perşembe Akşamı Bisikletçileri" Grubu, kazalarda hayatını kaybeden bisiklet sürücüleri için protesto gösterisi gerçekleştirdi.

19 yaşındaki Tolga Beğenir ve Zihni Şahin’in ardı ardına bisiklet kazalarında yaşamını yitirmesi üzerine, başta Kadıköy olmak üzere İstanbul genelindeki bisikletçiler adeta ayaklandı. Geçtiğimiz günlerde, yine bisiklet kazasında hayatını kaybeden Meril Çiğdem Durmuş anısına "Bisikletliye Saygı Turu" gerçekleştirilmişti.

TOLGA’LAR, ZİHNİ’LER ÖLMESİN!..

Ölümlerden dikkatsiz sürücüleri, yetersiz bisiklet yollarını ve bisiklet yollarını işgal eden sürücüleri sorumlu tutan grup, Bostancı Sahili’nde toplandı. "Frene bas" yazılı pankartlar taşıyan eylemciler; "Tolga’lar ölmesin, Zihni’ler ölmesin”, “Kornaya basma frene bas” şeklinde sloganlar atarak ilerledi. Grubun sloganlarına, çevre esnafı ve Kadıköylülerin de yoğun destek verdiği görüldü.

YOL KAPATTILAR…

Sahilde tur adan bisikletçiler, bir süre Sahilyolu’nu trafiğe kapatarak ses getirmek istedi. Grup adına açıklama yapan Nurbanu Molla, şunları söyledi:

“Bizim, bisiklet yolundan çok daha önce dikkat çekmek istediğimiz bir şey var; o da yaygın sürücü algısını değiştirmek!.. Çünkü sürücülere göre bisikletli; trafiğin serserisidir, trafiği aksatan bir yaratıktır, sivrisinektir. Bizi hiçbir zaman görmezler, dikkate almazlar. Çarpıp ölümlere sebep olurlar.

YAPTIĞIMIZ TEK ŞEY BİSİKLETE BİNMEK…

Bayramın üçüncü gününde Tolga öldü. Bayramın son günü Zihni burada, Dragos Sahilyolu’nda öldü. Bir tek şey istiyoruz sürücülerden; biz varız, lütfen bizi öldürmesinler. Yaptığımız tek şey bisiklete binmek…”

Grup, 18 Ağustos Pazar günü Caddebostan Sahilyolu’ndan Dragos’a kadar bisikletle eylem yapacaklarını açıkladı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir