“Çiçek Abbas” 30 yıl sonra aynı direksiyonda...
 Kadir Toprakkaya

“Çiçek Abbas” 30 yıl sonra aynı direksiyonda…

“Çiçek Abbas” 30 yıl sonra aynı direksiyonda…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

“Yeşilçam’a Saygı” temalı etkinliklerine bir yenisini daha ekleyen Kadıköy merkezli İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD), Türk Sineması’nda kullanılmış ve günümüzün artık klasikleşmiş araçlarını ortaya çıkarmaya devam ediyor.

Yeşilçam’a damgasını vurmuş komedi-dram örneği filmlerden biri olan “Çiçek Abbas”ta kullanılan 1978 model kırmızı klasik minibüs, 30 yıl aradan sonra filmde kullanılan aksesuarlarıyla birlikte İlyas Salman’a yapılan sürpriz eşliğinde ortaya çıkarıldı. 1982 yılında yönetmen Sinan Çetin tarafından çekilen, başrollerini İlyas Salman, Şener Şen, Pembe Mutlu, Ayşen Gruda ve Ahmet Mekin’in paylaştığı, senaryosu Yavuz Turgul’a ait bir kült film olan “Çiçek Abbas”, 30 yıl sonra tatlı bir tebessümle anıldı.

Bir minibüs şoförünün sevdiği kızı kaçırması olayından ilham alınarak sinemaya uyarlanan filmde, Çiçek Abbas (İlyas Salman) iyi kalpli saf bir muavindir ve patronu Şakir’in (Şener Şen) de evlenmek istediği kıza aşık olur. Sevdiği kız Nazlı ile (Pembe Mutlu) evlenebilmesinin tek çıkar yolu ise, tefeciye borçlanarak alabileceği kırmızı bir minibüstür.

TÜM AYRINTILAR DÜŞÜNÜLDÜ…

İKOD tarafından düzenlenen seremonide, tüm ayrıntılar düşünülmüştü. O yıllardaki 68 no’lu Alibeyköy-Şişli hattına ait tabela, şoför kabinindeki çeşitli renklerdeki yapma çiçekler ve araç panjuruna iliştirilmiş “Çiçek Abbas” yazısı gibi ayrıntılar, minibüse adapte edildi.

KIRMIZI MİNİBÜS VE SARI MERCEDES BİR ARADA…

Çiçek Abbas ise kırmızı montu, turuncu atkısı ve siyah şapkasıyla 30 yıl sonra aynı direksiyona geçti ve renkli görüntüler oluştu. 1982 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülünü alan “Çiçek Abbas”ta kullanılan kırmızı klasik minibüs ile birlikte yine başrolünü İlyas Salman’ın üstlendiği bol ödüllü “Sarı Mercedes” filminde kullanılan sarı renkteki Mercedes marka araç da seremonide hazır bulunduruldu.

“KUSURSUZ BİR ORGANİZASYON…”

Programa, filmin o dönemde kurgusunu yapan ünlü yönetmen Yılmaz Atadeniz de katıldı. İlyas Salman, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Benim için eşsiz bir gün oldu. En küçük ayrıntısına kadar düşünülmüş kusursuz bir organizasyon… Alibeyköy’de filmi çektiğimiz günlerde de hava bu denli soğuktu. Sanki arkadaşlar onu bile ayarlamışlar gibi… Duygulanmamak elde değil. Çok güzel bir set ortamıydı. Aynı hisleri bugün de yaşattılar bana… İKOD’a sonsuz sevgilerimi ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir