“İpek Saçlı Kadınlar” Kadıköy’de…
 Kadir Toprakkaya

“İpek Saçlı Kadınlar” Kadıköy’de…

“İpek Saçlı Kadınlar” Kadıköy’de…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Milaslı fotoğraf sanatçısı Nayil Kabak, ipekböceğinin serüvenini ve Çomakdağlı kadınların yaşam öykülerini anlatan fotoğraflarını İstanbul’da sanatseverlerin beğenisine sundu.

Kadıköy Vapur İskelesi üst katında bulunan Şirket-i Hayriye Sergi Salonu’nda açılan sergi, 21 Ekim tarihine kadar her gün 10.00-18.00 saatleri arası açık olacak.

DEĞİŞİK KENTLERDE AYNI ANDA 3 SERGİ…

Fotoğraf Sanatçısı Nayil Kabak, “İpek Saçlı Kadınlar” isimli fotoğraf sergisini 3. Uluslararası Milas Festivali’nin ana sergisi olarak 10 Eylül’de Milas’ta açmıştı.  “Çiçek Başlı Kadınlarımız” fotoğraf sergisi de, 21 Eylül’de Bodrum Dibeklihan’da açılmıştı. Kabak, 3 Ekim’de İstanbul’da açılan bu sergi ile değişik kentlerde aynı anda üç sergisi açılan fotoğraf sanatçısı ünvanını taşıyor.

“İPEKÇİLİĞİ DÜNYAYA TANITMAK İÇİN FOTOĞRAF SERGİLERİ AÇIYORUM…”

Serginin açılış kokteylinde; Egeliler Birliği Derneği (EGEBİR) Başkanı Hüseyin Reşit Öz, Muğlalılar Derneği Başkanı İlker Gören, Muğla Belediyesi Kültür Müdürü Ersin Yeniceli ve Ruhan Selçuk’un birlikte kestiği açılış kurdelesinin ardından konuşma yapan sanatçı Nayil Kabak, şunları söyledi:

“Bu serginin bir amacı da, Milas ve Çomakdağ havalisi köylerinde sadece kendi ihtiyaçları için yapılan bu ipekçilik işini, daha çok ipek tutarak çok gelir getirmeleri ve aile geçimine katkıda bulunmalarını sağlamaktır. Köylülere bunun için bilgiler verdim. Her köylüyü bu işi yapmaları için teşvik ettim. Dünyaya tanıtımı için de fotoğraf sergileri açıyorum ve açacağım. Çünkü Çomakdağ Kızılağaç’ta her evin önünde dut ağacı var ve ipekböceği bakımı için köyün iklimi çok müsait…”

KÜÇÜCÜK BİR TIRTIL’DAN İPEK’E OLAN SERÜVEN…

Nayil Kabak, “İpek Saçlı Kadınlar” sergisinde küçücük bir tırtıl’dan ipek’e olan serüveni fotoğraflarına taşımış. Fotoğraflarını çekerken, tırtıldan ipeğe kadar ipekböceğinin yolculuğunu adım adım izlemiş. Milas ve Çomakdağ havalisi köylerinde sadece kendi ihtiyaçları için ipekçilik yapan köylüleri incelemiş, köylülerle dostluk kurmuş. Fotoğraf çekerken bir yandan da köylülere yardımcı olmaya çalışıyor ve bu işi yapmaları için teşvik ediyor.

NAYİL KABAK HAKKINDA…

Nayil Kabak, 1953′de Milasın Eğridere Köyü’nde doğdu. İlkokul ve liseyi Milas’ta okudu. 2003′de emekli olunca fotoğraf çekmeye devam etti. 2011′de Kadıköy’de “Foto Objektif” karma sergisi, Milas Uluslararası Festivali’nde “Fotoğraflarla Milas”, Bodrum’da “Fotoğraflarla Yeşilbağcılar” ve “Milasın Renkleri” fotoğraf sergilerine katıldı. 2012′de aynı anda hem İstanbul’da hem de Londra’da açılan “100′de YÜZ Anadolu İnsanı Portre” fotoğraf sergisine katıldı.

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da İstiklal Caddesi Aznavur Sanat Galerisi’nde üç fotoğrafçı arkadaşıyla açtığı “Karia’lı Kadınlar” sergisi büyük ilgi gördü. Serginin açılışına Devlet Devrim, Nilüfer Aydan, Nilgün Belgün, Ayla Algan, Deniz Gökçer ve Bahar Öztan gibi birçok isim katıldı. Sergi, aynı yıl Bodrum’da Dibeklihan Sanat Köyü’nde de açıldı. 2013′de bir fotoğrafçı arkadaşıyla birlikte Ortakent-Yahşi Belediye Binası’nda, TED Koleji’nde ve Dibeklihan Sanat Köyü’nde “Çiçek Başlı Kadınlar” adlı fotoğraf serglsini açtı. Bodrum Fotoğraf Kulübü ve BODFAD Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği üyesidir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir