“Kadıköy’ün Prensesi” Meral Urcun’u da kaybettik...
 Kadir Toprakkaya

“Kadıköy’ün Prensesi” Meral Urcun’u da kaybettik…

“Kadıköy’ün Prensesi” Meral Urcun’u da kaybettik…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy, bir meleğini daha kaybetti. Türkiye’nin değerlerinin bir bir yitirildiği 2013 yılının bitmesine 13 gün kalmış olmasına rağmen, çok acı kayıplarımız devam ediyor.

Son kaybımız, “Kadıköy’ün Prensesi” olarak kabul edilen Av. Meral Urcun… Tam 45 yıl boyunca Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği’nin başkanlığını yapıp, son birkaç yıldır ise Onursal Başkanlık görevini yürüten Urcun, dün gece sabaha karşı hayatını kaybetti.

RIZA PAŞA’NIN KIZI…

Osmanlı’nın önemli paşalarından Rıza Urcun Paşa’nın üç kızından biri olan Meral Urcun, 1922 yılında İstanbul’da doğmuş ve Erenköy Kız Lisesi’ni en zor şartlarda başarıyla bitiren isimler arasında yer almıştı. O günden beri okuluna bağlılığını inanılmaz bir tutkuyla savunan Meral Urcun, son gününe kadar burs verdiği öğrencileri ve derneği ile ilgilenmekteydi.

OĞLU BODRUM’DAN GELDİ…

Meral Urcun’un rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı haberi, Bodrum’da yaşayan oğlu Urcun Oğuz’a bildirildi. Bunun üzerine hemen yola çıkan Urcun Oğuz, hastane sürecinde annesinin yanıbaşında oldu. Meral Urcun’un cenazesinin, 19 Aralık 2013 Perşembe günü Bostancı Kuloğlu Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakiben, Kartal Mezarlığı’ndaki aile kabristanında sevgili kızının yanına defnedileceği bildirildi.

“TÜM GÖNÜLDAŞLARIMIZA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ…”

Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği kurucuları ve onursal başkanları, Meral Urcun’u kaybetmiş olmanın şokunu yaşarken; Kadıköy Life Dergisi derneğin başkanlık görevini sürdüren Nesibe Kal’ın ağzından şu mesajı aldı: “Okulumuzun 1939 yılı mezunlarından Meral Urcun’u kaybetmiş olmanın derin sarsıntısı içindeyiz. Yakın tarihimize tanıklığının paralelinde, Cumhuriyet’imizin üstün hasletlerini saygın kişiliğinde özetleyerek hepimize örnek olmuş bu aile büyüğümüzün tüm sevgili akraba, dost ve arkadaşlarına, derneklerdeki gönüldaşlarına başsağlığı diliyoruz.”

Erenköy Kız Lisesini Bitirenler Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri ve Dr. Müfid Ekdal ile toplu halde hatıra fotoğrafı, Kadıköy Life objektifleri tarafından çekilmişti…

Meral Urcun, geçtiğimiz yıl Bostancı’da bulunan dernek merkezinde “Kadıköy’ün Heradot’u” olarak bilinen Dr. Müfid Ekdal’ı davet etmiş ve Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ile bu hatıra fotoğrafını çektirmişti…

 

 

Bunu paylaş:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to “Kadıköy’ün Prensesi” Meral Urcun’u da kaybettik…

 1. Deniz Eylül 17, 2018 at 3:18 am

  Çocukluğum geçtiği Rıza Urcun paşa Apt ve Meral teyze. Ne günler..:( O apartmanın bütün kapıları açıktı. Herkes birbirine giderdi. Sahil yolu o zamanlar yoktu. Biz en üst katta otururduk. Meral teyze 3. Katta.Kendisi bizim ev sahibemiz olurdu.Hatırladığım kadarıyla bebek koleksiyonu vardı.Büyük renkli gözlerini hiç unutamam. Çok güzel bir hostes kızı vardı . Belkide 6 yaşındayken en beğendiğim kadınlardan biriydi. Ama maalesef Meral teyze kızının kaybını yaşarken tattı. Ama çok sağlam bir bünyeye sahipti. O yüzden yürüdüğü zaman yeri titretirdi. Sünnetimiz o apt olmuştu . 3-4 sünnet mi sürer. Yemekler eğlenceler vs. Güzel günlerdi. Yazacak çok şey var ama satırlar yetmez. Huzur içinde uyu Meral teyze ve o apartmandan ışığa giden insanlar. Unutulmak,hiç sanmıyorum Hergün büyüyen özlemle sizleri anıyoruz.Apartman altındaki 2 bakkalı Kasabı manavı eczanesi emlakçısı.. Varın diz düşünün apt büyüklüğünü. Neyse hüzün bastı . Hoşçakalın sevgili Dostlar. Haa bu arada ben Merhum Kaptan Yüksel Akçam merhume Sezgin Akçam’ın küçük oğlu Deniz Akçam’ım. İnşallah o zamanda yaşamış bir insan bulur beni. Sevgiler Çatalçeşme sakinleri ve güzel yıllar…

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir