“Kuşdili Çayırı kurtuldu mu” paneli ilgi gördü…
 Kadir Toprakkaya

“Kuşdili Çayırı kurtuldu mu” paneli ilgi gördü…

“Kuşdili Çayırı kurtuldu mu” paneli ilgi gördü…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de son ayların ana gündem maddesi Kuşdili Çayırı, Yoğurtçu Parkı’nda düzenlenen panel ile masaya yatırıldı. Kadıköy LIFE Köşeyazarı Mimar Arif Atılgan’ın da konuşmacı olarak katıldığı panel, vatandaşların yoğun sorularıyla geceyarısına kadar sürdü.

Kuşdili Platformu tarafından düzenlenen etkinlikte; Mimarlar Odası Anadolu 1. Bölge Temsilciliği Başkanı Saltuk Yüceer, İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sakınç, Toplumcu Mühendis ve Mimarlar Meclisi Üyesi Mimar Esra Sert ve Mimar Arif Atılgan, Kadıköylülere sunumları ile birlikte “konuşmacı” olarak seslendiler. Panel, Kuşdili Çayırı’na yönelik kamuoyunun kaygılarını da gözler önüne serdi.

KUŞDİLİ ÇAYIRI YEŞİL KALMALI…

Hazırladıkları slaytlar ile birlikte dünden bugüne Kuşdili Çayırı’nı değerlendiren konuşmacılar, günümüzde Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olarak kalmasının gerek coğrafi, gerekse de toplumsal bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Kuşdili ve Yoğurtçu Parkı’nın, Kurbağalıdere’nin dereyatağı olduğunu belirten panelistler, bu bölgelerde otopark ve benzeri yapılabilecek en küçük proje ve betonlaşmanın, tarihi doku başta olmak üzere sel ve taşkınlar gibi doğa olaylarıyla da çevreye zarar vereceğini belirttiler.

KUŞDİLİ, BİNLERCE ARACI KALDIRMAZ…

Kuşdili Çayırı’na çeşitli oranlarda otopark yapılabileceği konuşuluyor. Yeraltına, Kuşdili Çayırı’nın yüzde 50’si ya da yüzde 25’ini kapsayacak şekilde otopark inşa edilerek sorunun giderilebileceği düşünülürken; panelistler ve katılımcılar, “Kuşdili ve çevresi binlerce araç giriş ve çıkışını kaldırmaz” diyerek yapılaşmayı reddetti.

YEŞİLLİKLER İÇİNDE GECEYARISINA KADAR SÜRDÜ…

Gecenin sonunda, bir dönem çeşitli oda, kurum ve kuruluşlarda aktif görev alan Kadıköy LIFE Köşeyazarı Mimar Arif Atılgan söz aldı. Kuşdili Çayırı’nı dünden bugüne yeni nesle aktaran Atılgan, katılımcıların birçok sorusuna da içtenlikle yanıt verdi. Sıcak bir yaz akşamında, yeşilliklerle bezenmiş Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleşen etkinlik, çevrecilerin sohbetleriyle geceyarısına kadar devam etti.

 

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir