“Neden Mihri Müşfik Hanım?” Resim Sergisi Dolmabahçe’de…
 Kadir Toprakkaya

“Neden Mihri Müşfik Hanım?” Resim Sergisi Dolmabahçe’de…

“Neden Mihri Müşfik Hanım?” Resim Sergisi Dolmabahçe’de…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’de çağdaş resim çalışmalarını başlatarak önemli sanatçıların yetişmesine öncülük eden Mihri Müşfik’i anmak üzere bir resim sergisi açıldı.

Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde açılan ve “Neden Mihri Müşfik Hanım?” başlığını taşıyan sergiye, kadın ressamlar tarafından yapılan 60′a yakın eser katıldı.

İSTANBUL KADIN RESSAMLAR DERNEĞİ TARAFDINDAN DÜZENLENDİ…

Sergi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek’in eşi Gülten Çiçek’in Onursal Başkan olduğu İstanbul Kadın Ressamlar Derneği tarafından düzenlendi. Dernek Başkanı Nilgün Sarp; “Mihri Müşfik Hanım’a ithaf edilen bu sergi için bir yıldan beri çalışma içindeydik. Bu kadar kısa zamanda böylesine güzel çalışmaların ortaya çıkabilmiş olmasını, kadının sanatsal gücüne bağlıyorum” dedi.

“MİHRİ MÜŞFİK HANIM’A BİR MÜZE AÇMAK İSTİYORUZ…”

Mihri Müşfik’in evrensel bir sanatçı olduğunu dile getiren Nilgün Sarp; “Mihri Hanım ne yazık ki New York’ta trajik bir şekilde hayatını kaybetmiş ve kimsesizler mezarlığına defnedilmiştir. Biz, dernek olarak mezarını arıyoruz. Onursal başkanımız Gülten Çiçek’in gayretleriyle de onu yaşatmak adına bir müze açmak istiyoruz” dedi.

ROMA, PARİS VE NEW YORK’TA RESİMLERİ VAR…

Mihri Müşfik Hanım’ın resimlerinden bazılarının Sabancı ve Eczacıbaşı gibi müzelerde olduğuna değinen Nilgün Sarp; ancak sanatçının Roma, Paris ve New York gibi merkezlerde yaşadığı için resimlerinin çoğunun bu şehirlerde olduğunu belirtti.

ATATÜRK’ÜN RESMİNİ YAPAN İLK TÜRK RESSAM…

Mustafa Kemal Atatürk’ün resmini yapan ilk Türk ressam olma özelliği de taşıyan Mihri Müşfik Hanım, Papa XV. Benedict gibi yaşadığı dönemin tanınmış isimlerinin portrelerini de yapmış olması ile biliniyor.

KADIKÖY MODA’DA DOĞDU…

1886 yılında Kadıköy’ün Moda semtinde dünyaya gelen ve Türk Resim Sanatı Tarihi’ne ilk kadın ressam olarak adını yazdıran Mihri Müşfik Hanım, 1917 yılında İstanbul’da Kadın Ressamlar Derneği’ni kurmaya çalışmış, ancak yeterli çoğunluğu elde edemediği için bu girişimi yarım kalmıştır. O’nun bu hayalini ise, 2005 yılında bir diplomat eşi olan ressam Nilgün Sarp gerçekleştirmiştir.

OSMANLI PAŞASI’NIN KIZIYDI…

Babası Sağlık Bakanlığı da yapmış Osmanlı’nın önemli paşalarından biri olan Mihri Müşfik Hanım’ın, 1954 yılında New York’ta yapayalnız bir durumda ölüp, kimsesizler mezarlığına gömülmüş olması, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir başka ayıbı olarak sanat adına üzüntü kaynağıdır.

İstanbul Kadın Ressamlar Derneği tarafından Mihri Müşfik Hanım anısına düzenlenen serginin açılışına, derneğin Onursal Başkanı Gülten Çiçek de katıldı…

04 Aralık’ta Cansu Çağlı’nın piyano dinletisi İle İstanbul Dolmabahçe Sanat Galerisi’inde açılan sergi, 07 Aralık Cumartesi gününe kadar gezilebilecek…

Sergide eserleri bulunan kadın ressamlar arasında Perihan Sadıkoğlu da vardı. Kadıköy’ün ünlü müteahhitlerinden Mehmet Sadıkoğlu’nun kızı olan Perihan Sadıkoğlu, derneğin aktif üyeleri arasında yer alıyor. Mehmet Sadıkoğlu, Gülnur Köroğlu ve Perihan Sadıkoğlu…

Gülnur Köroğlu ve İstanbul Kadın Ressamlar Derneği Başkanı Nilgün Sarp…

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir