“Turist Ömer” mezarı başında anıldı...
 Kadir Toprakkaya

“Turist Ömer” mezarı başında anıldı…

“Turist Ömer” mezarı başında anıldı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

5 Nisan 1925 tarihinde doğan usta sinema ve tiyatro sanatçısı Sadri Alışık, aramızdan ayrılışının 19. yılında ve aynı zamanda doğumgünü tarihinde, uzun yıllar kullandığı 1957 model Chevrolet otomobili ile Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı.

Anma programında eşi Çolpan İlhan, oğlu Kerem Alışık, aynı adı taşıyan torunu Sadri Alışık, SAKM (Sadri Alışık Kültür Merkezi) öğrencileri, sanatçı dostları ve klasik otomobil severler de hazır bulundular. Yeşilçam Sineması’nda 200’ün üstünde filme imza atan ve özellikle “Turist Ömer” tiplemesi büyük ses getiren usta aktör Sadri Alışık için mezarı başında yapılan anma seremonisi, bugüne kadar rastlanmayan şekilde gerçekleşti.

Kadıköy merkezli İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin (İKOD) çabalarıyla ortaya çıkarılan 34 AR 781 plakalı, sarı renkteki 1957 model Chevrolet Belair marka otomobil, usta oyuncu Sadri Alışık tarafından yıllarca kullanılmış ve kendisiyle adeta özdeşleşmişti. O yıllarda Yeşilçam filmlerinde oldukça rastlanan bir durumla, yönetmenler tarafından oyuncuların kendi arabalarına filmin önemli sahnelerinde sıkça yer verilirdi. Bu yüzden Sadri Alışık’a ait bu araç da, oyuncunun başrollerinde oynadığı 1962 yılı yapımı “Küçük Hanımın Kısmeti”, 1964 yılı yapımı “Turist Ömer”, 1974 yılı yapımı “Ne Hakem” gibi birçok filminde kullanılmıştı.

HOLLYWOOD YILDIZLARINI ÇAĞRIŞTIRDI…

İKOD tarafından klasik otomobil konvoyuyla birlikte getirilen 1957 model araç, adeta Hollywood yıldızlarının anılmalarını çağrıştırdı. 1995 yılında vefat eden usta sanatçının anma programları, 19 yıldır doğumgünü olan 5 Nisan’larda Zincirlikuyu’da bulunan mezarı başında yapılıyor.

TÜM SADRİ ALIŞIK DOSTLARI KATILDI…

Bu yıl da organize edilen programa, 1959 yılı yapımı “Yalnızlar Rıhtımı” filminin çekimleri esnasında tanıştıkları ve sonrasında aynı yıl içinde evlendikleri, aynı zamanda eşiyle birlikte birçok filmde oynamış başarılı oyuncu Çolpan İlhan, oyuncu ve eğitmen oğlu Kerem Alışık, sanatçının aynı ismi gururla taşıyan torunu Sadri Alışık, SAKM (Sadri Alışık Kültür Merkezi) öğrencileri, sanatçı dostları ve İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyeleri katıldılar.

ANILAR FİLM ŞERİDİ GİBİ GEÇTİ…

Çok duygulu anların yaşandığı ortamda Çolpan İlhan ve Kerem Alışık, bu araçla çok fazla anıları olduğunu ve bunların film şeridi gibi gözlerinin önünden geçtiğini ifade ederek, İKOD yönetimini bu anlamlı girişimlerinden dolayı tebrik ettiklerini kaydettiler.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir