100 yıl öncesinin Kadıköy'ü kapak oluyor

Kadıköy Life derginiz, bundan tam 100 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Ya olacak ya olacak" kararlılığıyla başlattığı Kurtuluş Savaşımızın 100. yılı nedeniyle özel bir sayı hazırladı.

 Kadir Toprakkaya

100 yıl öncesinin Kadıköy’ü kapak oluyor

100 yıl öncesinin Kadıköy’ü kapak oluyor
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Life derginiz, bundan tam 100 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya olacak ya olacak” kararlılığıyla başlattığı Kurtuluş Savaşımızın 100. yılı nedeniyle özel bir sayı hazırladı. 1919 yılının Kadıköy’ünden 1960’lı yılların Kadıköy’üne uzanan önemli olayların hatırlanacağı dergi sayfalarında; İstanbul’un Anadolu’ya açılan kapısı Haydarpaşa’dan Kadıköy İskelesi’ne, bugünün Cihangir’i kabul edilen Yeldeğirmeni’nden Moda’ya kadar pek çok özel haber yer alacak.

KADIKÖY’DE İNGİLİZ İŞGALİ YILLARI…
Sertaç Kayserilioğlu

Kapak dosyası içinde öylesine önemli bir haber bulacaksınız ki, İngiliz işgali yılları olarak anılan 1920’lerin Kadıköy’ünü köşe yazarımız, ünlü koleksiyoner Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu sizler için kaleme aldı; büyük bir özveriyle oluşturduğu çok değerli belge ve fotoğrafları siz Kadıköy Life okurları için paylaştı.

SERTAÇ KAYSERİLİOĞLU, KADIKÖY VE KADIKÖYLÜLÜK…

Atasözlerimiz içerisinde “İnsanlar yaşadıkları süre içinde ‘iz’ bırakmadan giderlerse, onlara bahşedilen yaşamın hakkını vermemiş olurlar” diye bir söz vardır. İşte bu söze fazlasıyla sadık kalan ender isimlerden biridir Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu. Kadıköy ve Kadıköylülük sevgisine yüklediği sorumluluk, bunun değerini kavrayabilen her Kadıköylünün kendisini ayrıcalıklı hissetmesini sağlamıştır. Belki de bu yüzden Kadıköy, ‘ilk’ ve ‘tek’lerin en fazla bulunduğu yerdir.

Kadıköy
ATATÜRK İLE BAŞLADIĞIMIZ KURTULUŞ SAVAŞI’NIN 100. YILI…

Bundan 15 yıl önce yayın hayatına başlayan Kadıköy Life Dergisi’nin ilk sayısından bugüne kadar her sayısında büyük emekler harcayarak siz değerli okurlarımıza Kadıköy ve Kadıköylülük üzerine yazılar yazan, eski yıllara ait bilgi, fotoğraf ve belgelerle sizleri geçmişe götüren Kayserilioğlu, bu özel sayı için şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolda, 19 Mayıs 1919’da Ulu Önderimiz Atatürk ile başladığımız Kurtuluş Savaşı’nın 100. yılını kutlamaya hazırlanıyoruz şimdilerde. Kadıköy’ümüzün bu mücadelede ne denli önemli bir rol aldığının yanı sıra Haydarpaşa Mekteb-i Tıbbiye öğrencilerinin Haydarpaşa Lisesi eski binasında başlattığı ilk eylemlerden, ‘Kuvvayi Milliye’nin bir koludur’ suçlamasıyla kapısına aylarca kilit vurulan Fenerbahçe Spor Kulübü’ne, Kadıköy Meydanı’nda yer alan Kadıköy Şehremaneti binası balkonundan Halide Edip Adıvar’ın halkı işgalcilere karşı birlik ve beraberliğe çağırdığı büyük mitingden, Selimiye Kışlası’ndan kaçırılan silahların Kurbağalıdere’den mavnalarla Anadolumuza cephelere kaçırılmasına kadar, özel koleksiyonum ve arşivlerimde yer alan ve konu ile ilgili olarak kuytularda kalmış birçok bilgi ve belgeyi, Kadıköy Life olarak bu yazı dizimiz içinde siz değerli okuyucularımız ile paylaşmaktan gurur duyacağız. Tıpkı, bu mücadelede verdiği üstün hizmetler için Kadıköylülüğümüz ile ne denli gurur duyacağımız gibi…”

Kadıköy Life derginiz, bundan tam 100 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ya olacak ya olacak” kararlılığıyla başlattığı Kurtuluş Savaşımızın 100. yılı nedeniyle özel bir sayı hazırladı…
Bunu paylaş:
 • 431
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to 100 yıl öncesinin Kadıköy’ü kapak oluyor

 1. Celal Yılmaz Ocak 6, 2019 at 12:29 pm

  Güzel çalışma için kutluyoruz… Kadıköy demek biraz da Ömer Seyfettin’in yaşamının geçtiği yerler demektir. Kuşdili Çayırı, Süleyman Bey Sk., Vişne Sokak ve Kalamış ‘Münferit Yalı’… Tam 100 yıl öncesi, 1919 yılı, Ömer Seyfettin’in yazı yaşamının en yoğun dönemi. Bir başka dünya yazarı yoktur ki sadece bir yıl içersinde bu kadar birbirinden kıymetli kalem tecrübesi yaratabilsin (48 hikaye, 5 şiir ve mensur; 92 Makale ve Fıkra). 1920 Mart’ında Mekteb-i Tıbbiye’de yaşama veda etti… “İnsanlar yaşadıkları süre içinde ‘iz’ bırakmadan giderlerse, onlara bahşedilen yaşamın hakkını vermemiş olurlar”

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir