35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı
 Kadir Toprakkaya

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen ve Anadolu Ajansı’nın (AA) global iletişim ortağı olduğu 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı ile ARTİST 2016 / 26. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı açıldı.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi Karadeniz Salonu’ndaki açılışta konuşan Almanya Devlet Bakanı Böhmer, fuarın onur konuğu olmaktan gurur duyduklarını belirterek; “Bu fuar genç insanların olduğu bir şölen. Akıllı telefonlar, tabletler olsa bile, gazete ve romanları internette okusak bile kitap her zaman kalacaktır” açıklamasında bulundu. Böhmer, edebiyatın farklı kültürler arasında bir köprü oluşturduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

İstanbul Kitap Fuarı

BÖHMER: KÜLTÜREL BAĞLARIMIZI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ…

“Almanya’dan bakınca, özellikle zor zamanlarda iletişim ve diyalogun şart olduğunu söylemek istiyorum. Türkiye Meclisi ile birlikte hem de toplumla birlikte olmamız gerekir. Özellikle kültürel bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz çünkü, Türkiye gerçekten zor zamanlar yaşıyor. Çok insan endişeli Türkiye’de ama Almanya’da da insanlar endişeli, darbe girişimi oldu yakın zamanda. Geçen hafta Ankara’daydım ve Meclis’i ziyaret ettim. Orada bombalanan yeri gördüm. Resimlerden görüldüğü gibi değil. İnsan kendisi görünce çok farklı. Darbeciler, demokrasinin kalbini ve demokrasiyi savunan insanları hedef aldılar. Sizinle birlikte matem içindeyiz.”

uluslararasi-istanbul-kitap-fuari-acildi-2

YAYMAN: İSTANBUL’A KİTAP ÇOK YAKIŞIYOR…

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ise, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın selamlarını ileterek; “35 yıl boyunca bu fuara öğrenciyken, asistanken, hocayken, siyasete girdiğimde, şimdi de bakan yardımcısı olarak geldim. Anadolu’dan gelen hülyalı bir talebe olarak İstanbul’da fuarı gezerken hissettiklerim, düşündüklerimden sonra şimdi bu güzide toplulukla burada olmak beni mutlu ediyor” şeklinde duygularını paylaştı. Fuarın İstanbul’a büyük bir değer kattığını dile getiren Yayman; “İstanbul’a sanat, kültür, estetik çok yakışıyor ama İstanbul’a en çok kitap yakışıyor ve gerçekten 35. Kitap Fuarı ile ayrı güzel” dedi.

uluslararasi-istanbul-kitap-fuari-acildi-3

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK TÜKETİCİ FUARI…

TÜYAP Tüm Fuarcılık Kültür Fuarları Genel Müdürü Deniz Kavukçuoğlu da fuarın her yıl geliştiğine dikkati çekerek; “Bu bizim için bir övünç kaynağı. Her yıl artış gösterdi fuarımız, 35 yıldır gerek ziyaretçi sayısı gerek de yayınevleri katılımı açısından. Aynı başarıyı sanat fuarı için de söyleyebiliriz. Ziyaretçi açısından değerlendirirsek İstanbul Kitap Fuarı, Avrupa’nın en büyük tüketici, yani okur fuarı. Bu da ayrı bir övünç vesilesi bizler için” şeklinde konuştu.

uluslararasi-istanbul-kitap-fuari-acildi-4

9 GÜN, 300 ETKİNLİK, 2 BİN İMZA GÜNÜ…

Yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılacağı 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda 9 gün süresince söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleri gibi 300 etkinlik ve 2 binden fazla imza günü düzenlenecek.

İstanbul Kitap Fuarı

İstanbul Kitap Fuarı

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir