A Mimarlık 20 yaşında!
 Reha Kadak

A Mimarlık 20 yaşında!

A Mimarlık 20 yaşında!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçmişten gelen yılların deneyimiyle geleceği tasarlayan, yaptığı küçük dokunuşlarla büyük mutluluklar oluşturan, doğaya uyumlu mekan tasarımlarıyla adından sıklıkla söz ettiren A Mimarlık, 20. yaşını kutladı. Firmanın kurucusu Özgül Öztürk’ün ev sahipliğinde Kuzguncuk’taki merkezlerinde düzenlenen etkinliğe katılanlar arasında; Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) Başkanı Ali Can Aksu, Galatasaray’ın eski yöneticilerinden iş adamı Turgay Kıran ve KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) üyelerinin yanı sıra yaklaşık 200 davetli yer aldı.

Özgül Öztürk, konu ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “20. yıl kutlamamızı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü gibi çok anlamlı bir günde yapmayı tercih ettik. A Mimarlık olarak, döngüsel tasarım ve tüketim bilinci mottolarıyla hareket ediyoruz. Daha yeşil ve sürdürülebilir yarınlar tasarlamak için birbirinden başarılı çalışmalara imza atıyoruz. Dünya Çevre Günü’nde, doğanın tüm ihtiyacı karşılayacak bir kaynak topluluğu olarak görülmeye devam edilmesi halinde çevrenin yok olacağına vurgu yapmak istedik.”

GÜZEL DOSTLUKLAR VE MUTLU YARINLAR İNŞA EDİYOR…

A Mimarlık, gün geçtikçe doğadan mahrum kalan şehir insanına özlem duyduğu ferahlığı yeniden yaşatmak için 20 yıldır büyük bir heyecanla çalışıyor. Sadece yapılar değil, güzel dostluklar ve mutlu yarınlar inşa ediyor. Yola çıktığı andan itibaren başarılı dönüşümlere imza atan A Mimarlık‘ın referansları arasında; Beylikdüzü Belediyesi, KAGİDER, BKM, Kale, Özyeğin Üniversitesi, Bristol Myers Squibb, Ferring İlaç gibi büyük firmalar yer alıyor.

BİRÇOK ÖDÜL İLE BAŞARILARINI TAÇLANDIRDI…

Aldığı ödüller ile ulusal ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken A Mimarlık Kurucusu Özgül Öztürk; değişime, dönüşüme, doğaya ve kadın haklarına verdiği katkılarla bilinen sosyal bir mimar olarak Rotary tarafından Meslekte Üstün Hizmet Ödülü’ne layık görüldü. Öztürk’ün sosyal dayanışmayı arttırmayı, köyün kültürel özelliklerini ve kaybolmaya yüz tutan değerlerini yeniden ortaya çıkarmayı ve üretimi aktif hale getirmeyi; köydeki yapılaşmanın yerel kimliğe daha uygun, sağlıklı ve az enerji tüketen, iklim değişikliğine olumlu katkıda bulunan ekolojik mimariyle yapılmasını hedefleyen projesi “Nimri’de Yeniden Hayat”, ülkemize Uluslararası Sürdürülebilirlik Ödülü kazandırdı. Venedik Bienali’nde ödül töreni yapılan, POT+ ekibiyle birlikte gerçekleştirmiş oldukları “Sıkıştırılmış Toprak Duvar” uygulaması ise, Uluslararası Sürdürülebilir Mimarlık dalında S-ARCH 2018 Project Awards / Küçük Projeler kategorisinde mansiyon ödülü aldı.

DOSTLARI YALNIZ BIRAKMADI…

A Mimarlık’ın 20. yaş kutlamasına, Özgül Öztürk’ün yakın çevresi ve firma paydaşlarından çok sayıda kişi katılım gösterdi. Bu mutlu gününde Öztürk’ü yalnız bırakmayan isim ve kuruluşlardan bazıları şöyle gerçekleşti: KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emine Erdem, yönetim kurulu üyeleri Bahar Kayserilioğlu, Fisun Usta, Feyhan Kapralı, Nesrin Karaoğlu Otuzoğlu, Seçil Baykara Şendağ, Esra Bezircioglu, Güzin İlker, Selen Erdeniz, üyeler Gülsün Zeytinoğlu, Tülin Yazıcı, Remziye Büyükayman, Handan Ercengiz, Gonca Ergün, Yaprak Yapsan, Aysegul Demirağ, Berrin Kuleli, Ayşe Ağaç Dağ, Nuran Evrensel, Semiha Ünal, Beylem Leblebici Birsen, İksir Sema Aydın, Özlem Duyar, Şenda Tüfekçioğlu, Melek Yıldız, Bahar Şen, Gamze Gedikoğlu, BKM Genel Koordinatörü Celâl Tak; sivil toplum aktivisti, Ashoka Senior Fellow ve Good4Trust.org kurucusu Dr. Uygar Özesmi, Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’ni hayata geçiren sistem tasarım ve stratejistleri Pınar Öncel ile Tuna Özçuhadar, Sürdürülebilirlik Adımları ve Çevreci Etkinlikler Genel Koordinatörü Sosyal Girişimci Emrah Kurum, WWF – Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan Burcu Yeşil, 3. Göz Dergisi Sahibi Güler Pınarbaşı, Optimist Yayınları Sahibi Zeynep Dicleli Erdoğan, www.yapi.com.tr/Mimarizm Genel Koordinatörü Aslıhan Abay Erkmen, Denizbank Pendik Şubesi Müdürü Ümit Uygur, Denizbank Müfettişi Ülkem Calip Uyar, İTÜ Tekstil Mühendisliği Dr. Merve Küçükali Öztürk, Total Saha Müdürü Özgenç Öztürk ve kızları Eylül Öztürk, Mete Akalın, Doğa Tamer, İnci Ertürk, Aytül Öztürk, Ali Haydar Elveren, Ayşe Ertürk, Kenan Öztürk, Okan Akın, Cengiz Hasgül, Gülen Seyhan, Nevin Öztürk, Vuslat Dülgeroğlu, Özge Opak, Ersan Sürek, Fatih Parçaoğlu, Vedat Morhayim, Ayşe Özsu, Sedef Bilgin Kalay, Sıdıka Perçinel, Betül Suda, Müge Eryılmaz, Mahir Dönmez, Deniz Soydan, Ebru Ziyanak, Pınar Hadimli, Deniz Üçok, Elif Oğuzbal, Meriç Emre Akiz, Tülay Yakar.

A Mimarlık

İş adamı Turgay Kıran, A Mimarlık Kurucusu Özgül Öztürk, TUROYD Başkanı Ali Can Aksu…

özgül öztürk

İklim Değişikliği liderlerinden olan Özgül Öztürk; sürdürülebilirlik, yeşil mimari, doğal yapılar, topluluk oluşturma, ekolojik mimari, sürdürülebilir yaşam ve sosyal değişim dönüşüm konularında aktif çalışmalarda yer alarak dikkat çekiyor…

Bunu paylaş:
  • 44
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir