Acıbadem Muhtarı ve Kadıköy Emniyeti tarih yazdı
 Kadir Toprakkaya

Acıbadem Muhtarı ve Kadıköy Emniyeti tarih yazdı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk Telekom binasına girmek isteyen darbeci askerleri püskürtmek için büyük mücadele verirken darbeci yüzbaşı tarafından yakın mesafeden göğsünden vurulan Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş, olay yerinde can vermişti. Özel harekat polislerinin, hastaneye götürülmesine dahi izin vermediği muhtarın kan kaybı nedeniyle hayatını kaybetmesine sebep olan darbe yanlısı yüzbaşıyı kaçmaya çalışırken öldürdüğü ortaya çıktı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün titiz ve başarılı operasyonu ile birlikte sivil direniş, stratejik binanın ele geçirilmesini engelledi.


Darbe girişiminin ilk gününün ardından Kadıköy ve Üsküdar sınırında yaşanan dehşet anların ayrıntıları da gün yüzüne çıkıyor. Kamuoyuna yansıyan uzun gecede çok ince detaylar dikkat çekti. Gece boyunca Acıbadem’den tüm Kadıköy ve Üsküdar’a yayılan yoğun silah seslerinin acı nedeni belli oldu. Muhtarın vurulma anı Anadolu Ajansı (AA) aracılığı ile ortaya çıkarken, tüm yaşananlar ise tüyler ürpertici.

Acibadem-muhtari-ve-kadikoy-emniyet-mudurlugu-tarih-yazdi-kadikoy-life-dergisi (1)

KADIKÖY EMNİYETİ, MUHTAR VE VATANDAŞLAR ÜLKEYİ FACİADAN KURTARDI!..

Darbecilerin, iletişiminin merkezi Türk Telekom’a girmeye çalışması üzerine Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kurt, Müdür Yardımcısı Ahmet Başeğmez ve personeli Türk Telekom binası önüne geldi, ardından ise çatışma çıktı. Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kurt, darbeciler ile uzun süre müzakere etse de darbeciler hedef için ısrarlı oldu. Bu sırada darbeci yüzbaşının emrinde bulunan askerler hatalarını anlayıp polise teslim olmak istese de; kamuoyuna yansıyan bilgilere göre darbeci yüzbaşı, askerleri “Teslim olursanız kafanıza sıkarım” diyerek engellemeye çalıştı. Birçok ulusal medya organına yansıyan ayrıntılara göre, halkın kurtarılması için Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kurt da askerlere “Yatırın kafasına sıkın” diyerek, darbeci yüzbaşından kurtulmalarını söyledi.

ASKERLER KADIKÖY POLİSİNİ DİNLEDİ, KURTULDU…

Çatışmanın ardından yüzbaşının tehdidini dikkate almayan bir uzman çavuş ve 6 asker duvardan atladı, Kadıköy polisine teslim oldu. Yine kamuoyuna yansıyan bir dehşet ayrıntıda ise, darbeci yüzbaşının cep telefonundan diğer darbeci komutanlara “Halka sıkın, geri durmayın” şeklinde mesajlar ile talimat verdiği belirtildi. Yenileceğini anlaması üzerine kaçmak isterken özel harekat polisleri tarafından vurulan darbeci yüzbaşı da, dakikalar önce hayatını kaybetmesine neden olduğu Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş’ın olduğu bölgede öldürüldü.

KADIKÖY POLİSİ OLMASAYDI, KORKULAN MEYDANA GELECEKTİ…

Ağır silahlar ile Türk Telekom binası önüne dayanan darbeci askerler, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kurt ve personelinin yoğun çabası olmaması halinde masum mahalle halkını etkisiz hale getirip, Türkiye’de çok önemli kurumların ve milyonların iletişim ağı merkezi Türk Telekom’u çökertebilecek, ciddi kaos ortamı yaratabilecekti. Canı pahasına darbeci askerler ile çatışan Kadıköy polisinin ve mahalle halkının direnci, bir anlamda felaketi önledi. Ancak bölgenin sevilen muhtarı Mete Sertbaş, şehit düştü.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir