Acıbadem'de hukuk kazandı!
 Cenay Toprakkaya

Acıbadem’de hukuk kazandı!

Acıbadem’de hukuk kazandı!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Acıbadem Mahallesi’nde bulunan Ahmet Sani Gezici Lisesi yanındaki arazi için Kadıköylülerin ve Kadıköy Belediyesi’nin verdiği hukuk mücadelesi sonuç verdi. İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi, arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ticaret+konut ve dini tesis alanı olarak açılmasına yönelik planı iptal etti.

Acıbadem’de 12 bin metrekarelik arazinin yarısında Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi ve diğer yarısında Ahmet Sani Gezici Lisesi bulunuyordu. Okul 2014 yılında yıkıldı, araziye Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi inşa edildi. Ahmet Sani Gezici Lisesi de Fikirtepe’ye taşındı. Acıbadem sakinlerinin ve okul velilerinin yıkılmaması için uzun süre mücadele etmesine rağmen İmam Hatip Lisesi yıkılarak yenilenmiş, Ahmet Sani Gezici Lisesi’nin bulunduğu arazi de boş tutulmakta idi.

Acıbadem

KADIKÖY BELEDİYESİ İTİRAZ ETTİ…

Alana ilişkin imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından değiştirildi. Bakanlığın 2016 yılında onayladığı 1/1000 ve 1/ 5000’lik imar planlara göre, lisenin bulunduğu araziye 2,5 emsal ile “Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisleri Alanı” fonksiyonu verildi. Okulun yanında bulunan boş arazinin 2 bin 537 metrekarelik kısmının “Ticaret ve Konut Alanı”, yaklaşık bin 297 metrekarelik kısmının ise “ibadet alanı” olarak ayrılmasına onay verildi.  Kadıköy Belediyesi, imar planı değişliklerinin şehircilik ilkelerine aykırı olması nedeniyle itiraz etti. Belediye tarafından yapılan itirazda, plan değişikliğinin Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’ne ve bölge plan şartlarının üzerinde yoğunluk getirdiği, kamu donatı alanını azaltıcı olduğu belirtildi.

Acıbadem

KAMU YATIRIMI PLANLANMADI…

Kadıköy Belediyesi’nin imar plan değişikliğine ilişkin İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nde açılan dava red olmasına rağmen, İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. İdare Dava Dairesi’nde görülen dava sonuçlandı. Mahkeme, imar planı yapma yetkisinin ilçe belediyelerinin görevleri arasında olduğunu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan yapma konusunda ikinci dereceden yetkili olduğunu, söz konusu alanda bir kamu yapısıyla ilgili bir plan yapılmadığını belirterek, planın iptal kararını verdi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, mahkeme kararının sevindirici olduğunu belirterek, başka davalara da örnek olmasını umduklarını söyledi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir