Kadir Toprakkaya

Adalar Kültür Derneği’nde “Mail Art” sergisi

Adalar Kültür Derneği’nde “Mail Art” sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Mail Art, internet çağında bir nostaljik sanat akımı, zarflarla ilgili bir sanat çalışması. Ülkemizde pek bilinmese de yurt dışında pek popüler olan Mail Art sergilerini, Türkiye’de birkaç senedir Nihal Güreş düzenliyor. Güreş’in koordinatörlüğünde “Barış, Sanat ve Aşk” temalarıyla düzenlenen, Japonya’dan Brezilya’ya kadar dünyanın pek çok yerinden sanatçıların posta yoluyla gönderdikleri eserler, 2017 Yaz Sergisi kapsamında Büyükada’da Adalar Kültür Derneği’nde açıldı. Sergi, 23 Haziran tarihine kadar sürecek.

Ressam Nihal Güreş’in çağrısı üzerine posta ile yollanan eserler, ilk olarak Portofino Açık Hava Müzesi’nde sergilendi. Daha sonra İstanbul, Midilli ve Ayvalık’ta düzenlenen sergilere katılan proje, şimdi de Adalar Kültür Derneği’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin organizatörü Nihal Güreş, katılımcılara birer katılım belgesi takdim etti.

Adalar Kültür Derneği

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN ÇOK SAYIDA RESSAM YER ALIYOR…

2017 Yaz Sergisi’ne Ambassade d’utopia, Michiko Kobayashi, Sinan Güreş, Ümmühan Yıldız, Sinclair Scripa, Maya lopez de Muro, Meral Ağar, Şölen Kumru, Nebihe Göl, Sabine Reginiar, Serdar Güreş, Esin Küçüktatıl, Ümmet Karaca, Ahmet Zaglul, Rana Sirkecioğlu, Emine Kahvecioğlu, Pervin Özen, Özden Başsavcı, Nermin Göktepe, Özlem Seyhun, Robin Chuter, Fernando Calhau, Gülsün Karadayı, Renata Di Palma, Aylin Dönmez, Dimitra Papandreu, Tiina Kainulainen, Günseli Yetkin, Banu Devrim, Bratt Pott, Martina, Derya Avcı, Andreas Kuntner, Giovanni Strada, Renata Strada, André Robèr, Emine Alışık, Fikri Demirbaş, Nazan Akpınar, Lilian Pacheco, Oktay Kapdan, Petela Pavlidou,Vahit Akan, Etkin Çelikmutlu, Nihal Güreş, Roberta Savolini, Tuğrul Çalış, İsmet Arslan, Muhip Süeltürk, Martin Jimenez, Ryusuko Cohen, Moan Lisa, Jon Foster, Ayten Merki Özgökçen, Mahmut İzgören, Jale Palamutcu, Meltem Aktaş adlı sanatçılar katıldı.

Adalar Kültür Derneği

GEÇMİŞİ ÇOK ESKİLERE DAYANIYOR…

Türkçe’ye “Posta Sanatı” diye çevirebileceğimiz Mail Art’in geçmişi çok eskilere dayanıyor. 20. yüzyılın başında fütüristler, sürrealister ve dadalar, bazı Mail Art tekniklerini kullandıl. Mail Art’lar pullar, plastik mühürler, kolaj, elle yapılmış kağıt çalışmalar, tipografiler, materyaller ve objeler, fotoğraflar, taslaklardan oluşur. Mail Art, sınırsız özgürlüğü ve tüm dünyada insan haklarını savunur. Dünyadaki koleksiyonerler, resim sanatının nadide birer örneği olabilecek güzellikte çizimlerle, kolajlarla yapılan bu sanatın eserlerini topluyor. Bazen karakalem, bazen renkli harika resimlerle süslü zarfları toplayan koleksiyonerler gün geçtikçe çoğalıyor.

“Barış, Sanat ve Aşk” temalarıyla düzenlenen, Japonya’dan Brezilya’ya kadar dünyanın pek çok yerinden sanatçıların posta yoluyla gönderdikleri eserler, 2017 Yaz Sergisi kapsamında Büyükada’da Adalar Kültür Derneği’nde açıldı…

Adalar Kültür Derneği

(Fotoğraflar: Kemal Gönüleri)

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir