Adalar Müzesi’nde “Hala Hatırlıyorum” Sergisi...
 Kadir Toprakkaya

Adalar Müzesi’nde “Hala Hatırlıyorum” Sergisi…

Adalar Müzesi’nde “Hala Hatırlıyorum” Sergisi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Adalar Müzesi, 2013 yılında birbirinden zengin içeriklere sahip sergiler ile Adalar yaşamını canlandırmayı sürdürüyor. Sergilerin ikincisi, Büyükadalı yazar Akillas Millas’ın kadim ada yaşamını belgeleyen kartpostalları, fotoğrafları, resimleri ve yazılarından oluşan “Hala Hatırlıyorum” (I Still Remember) olarak belirlendi.

29 Haziran Cumartesi saat 15.00’de açılışı yapılacak olan sergi, Büyükada Çınar Müze Alanı’nda ziyaretçileriyle buluşacak. Sergide ayrıca, yapımını Adalar Müzesi’nin üstlendiği “Hala Hatırlıyorum” belgeselinin gösterimi de yapılacak.

Küratörlüğünü Akillas Millas ve Müze Küratörü Deniz Koç’un, sergi tasarımını ise Sera Dink’in üstlendiği “Hala Hatırlıyorum” Sergisi, 1934 yılında İstanbul’da doğan ve 27 yaz mevsiminin yanı sıra çocukluk ve gençlik yıllarının tamamını Büyükada’da geçiren, asıl mesleği doktorluk olan araştırmacı-yazar Akillas Millas’ın bilgi ve belgelerinden oluşuyor.

Ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan sergi, 29 Haziran’dan itibaren Adalar Müzesi Büyükada Çınar Müze Alanı’nda tam bir yıl boyunca açık olacak.

AKİLLAS  MİLLAS KİMDİR…

Akillas Millas, 1934 yılında İstanbul’da doğdu. Büyükada’ya ilk kez 3 aylık iken annesinin kucağında gelen Millas, o günden itibaren 27 yazını, çocukluk ve gençlik yıllarını aralıksız Büyükada’da Yeni Yol 16 numarada geçirdi.

Ortaokul ve liseyi Beyoğlu Zoğrafyon Lisesi’nde bitirdikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde okuyan Akillas Millas, çocuk cerrahisi ve ortopedi alanlarındaki uzmanlıklarıyla Türkiye’nin önde gelen hekimleri arasında yer alıyor. Atletizm dalında dereceleri ve spora olan merakıyla da tanınan Millas, koleksiyon sevdası ile de yakından tanınıyor.

İlk kitabı “Oğlunuz Er Yorgos Savaşırken Öldü”yü 1983 yılında yazan Akillas Millas, aralarında Halki (Heybeli, 1984), Prinkipo (Büyükada, 1989), Proti-Antigoni (Kınalıada-Burgazada, 1992) ve Propontis (Marmara, 1992) gibi eserlerin de bulunduğu 15’i aşkın kitabın yazarıdır. Millas, Türkiye’de özellikle futbolculara ilk menisküs ameliyatlarını yapan cerrah olarak da tanınır.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir