Adalar'da atlar refaha kavuşacak!
 Pınar Baltacı

Adalar’da atlar refaha kavuşacak

Adalar’da atlar refaha kavuşacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılacak ve 2 saat arayla dinlendirilecekler. Atlar, gebeliklerinin üçte birlik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, üç aylık olana kadar kesinlikle çalıştırılmayacak.

Kadıköy Life Dergisi sayfaları ve internet haber portallarımızda daha önce birçok kez yer verdiğimiz, Adalar’da turistik amaçlı fayton atlarının çalışma koşullarında yaşanan zorluklar kamuoyunda uzun süre gündem yaratmıştı. Tepkilerin ve fayton atlarında meydana gelen ölümlerin ardından, Adalar‘da atlı fayton yerine elektrikli faytona geçileceği açıklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırladı. Çalışmanın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öğrenildi. Taslakta, atlarla ilgili önemli düzenlemeler yer aldı.

Adalar

MEDENİ KOŞULLARA KAVUŞACAKLAR…

Düzenlemeye göre atlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla dinlendirilecekler. Sıcak havalarda ise çalışma saatleri daha da düşürülecek. Hayvanlar, çalıştırılmak için gölgelikli ve sulukları olan yerlerde bekletilecek. Bir hafta çalıştırılmış hayvan, 1 tam gün izin yapacak şekilde dinlenmeye alınacak. Üç yaşından küçük hayvanlar ise kesinlikle çalıştırılamayacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir