Adalet için dans ettiler!..
 Kadir Toprakkaya

Adalet için dans ettiler!..

Adalet için dans ettiler!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy İskele Meydanı’nda buluşan yüzlerce kişi, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve adalet isteğiyle dans etti.

“One Billion Rising’in tüm dünyada kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için “1 Milyar Kadın Dans Ediyor” sloganıyla çağrı yaptığı dans etkinliğinin bu yılki teması olan “Adalet İçin Dans Et” etkinliği, Kadıköy Belediyesi’nin organizasyonu ile İskele Meydanı’nda gerçekleşti. Kadınların çoğunlukta olduğu katılımcılar, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün de katılımıyla tüm dünyada aynı saatte, aynı müzik ve aynı figürlerle dans etti.

SELAMİ ÖZTÜRK’E DESTEK VERDİLER…

İskele Meydanı’nda çoğunluğu kadın katılımcılara, erkekler de dans ederek destek verdi. Dans sırasında bazı kadınlar, CHP Kadıköy Belediye Başkanlığı için adaylığı henüz açıklanmayan ve aday gösterilmeyeceği iddia edilen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’e, ellerinde taşıdıkları dövizlerle destek oldu.

“BUGÜN, SELAMİ ÖZTÜRK ÖNEMLİ DEĞİL”…

Kadınlarla birlikte özel yapılan tişörtlerden giyerek dans eden Başkan Öztürk, kendisine destek dövizi taşıyan kadınlardan dövizleri indirmelerini isteyerek; “Bugün Selami Öztürk önemli değil, Türkiye’nin her yerinde adelet isteyen, adalet bekleyenler var” dedi ve şu şekilde konuştu:

ÖNEMLİ OLAN DEMOKRASİ, ADALET VE HÜRRİYETTİR…

“Üniversiteli gençlerimiz coplanıyor, yerlerde sürükleniyor. Askerlerimiz, rektörlerimiz, bilim adamlarımız hapislerde yatıyor, zulüm görüyor. Selami burada özgür, onun bir önemi yok. Önemli olan bu ülkede demokrasi, adalet ve hürriyettir. Bugün onun için dans ediyoruz. 20 yıllık süreçte toplumsal duyarlılığımızı her ortamda sergiledik. Bu gurur da bana ve size yetiyor. Ülkede adaleti arıyoruz. Hırsızlıkları, arsızlıkları, kutuları, kasaları hiçbir zaman unutmayacağız. Adaleti kendimiz için değil, Anadolu’nun en ücra köşesinde öldürülen kadınlar için, dağ başında doktora ulaşamadığı için ölen, Van’da babasının sırtında taşınan çocuk için de istiyoruz.”

ADALET HEYKELİ FİGÜRÜ CANLANDIRILDI…

Dans etkinliğine, Kadıköy’de Kadıköylü kadınlarla birlikte Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, KADER Kadıköy, Kırmızı Biber Derneği, Kadın Partisi Girişimi, Caferağa Platformu, MAYADER üyeleri de dans ederek destek verdi. Dans sırasında meydanda gözleri bağlı “adalet heykeli” figürü de canlı manken tarafından canlandırıldı. Dans etkinliğini Kadıköylüler ilgi ile izledi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir