Ahad Saadi’nin büyüleyici eserleri Moda Deniz Kulübü’nde...
 Kadir Toprakkaya

Ahad Saadi’nin büyüleyici eserleri Moda Deniz Kulübü’nde…

Ahad Saadi’nin büyüleyici eserleri Moda Deniz Kulübü’nde…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’de yaşayan İranlı ressam Ahad Saadi’nin büyüleyici özellik taşıyan eserleri, Moda Deniz Kulübü Sanat Galerisi’nde sergilenmeye başladı.

Sanatçının “Azarnegari” adını verdiği serginin açılışı, 11 Mayıs Pazar günü düzenlenen bir kokteyl ile gerçekleşti. Çok sayıda davetlinin katıldığı açılışa, dünyaca ünlü ressamlarımızdan  Bülent Turan da katılım gösterdi.

Sergide sanatçının yeni tamamladığı ve “Mehr” adını verdiği  üç boyutlu eseri de  ilk defa sergilendi. Büyük ilgi gören çalışmayı tam 120 gün boyunca aralıksız çalışarak ortaya çıkardığını açıklayan Ahad Saadi; “İlk defa denediğim bu çalışmada, Mevlana’nın ‘Kutsal topraklara aşk ve sevgiden başka bir şey ekmeyelim’ temalı şiirinden etkilenerek bu eseri ortaya çıkardım” dedi.

“SANAT, HER ANLAMDA SONUNA KADAR DESTEKLENMELİ…”

Serginin küratörlüğünü üstlenen Nilay Meral, Kadıköy Life’a yaptığı açıklamada; “Bu sergiyi bugüne kadar küratörlüğünü yapmış olduğum en önemli sergi olarak görüyorum. Sanatçımız Ahad Saadi’nin gücünü ölçmeye cesaret edemiyorum” derken, serginin sponsorluğunu üstlenen Medicadent kurucularından Zafer Kazak ise “Sanatçımızın çalışmaları beni çok etkiledi. Böyle bir sergiye sponsor olmaktan büyük onur duydum. Sanat, her anlamda sonuna kadar desteklenmeli” şeklinde konuştu.

İRAN INN TELEVİZYONU DA KATILDI…

Sergiye İran’dan gelenler de oldu. İran INN Televizyonu’nun da bizzat katıldığı sergide, Bülent Turan ve ART 350 Galeri’den Oya Kozol ile birer röportaj gerçekleştiren INN TV Muhabiri, “Vatandaşımız Ahad Saadi ile gurur duyuyoruz. O’nun eserlerinin Türkiye üzerinden Avrupa ile buluşacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

BÜLENT TURAN: “EŞİ BENZERİ YOK…”

Usta Ressam ve YOrumcu Bülent Turan, Ahad Saadi’nin “Mehr” eserini Kadıköy Life’a yorumladı. Saadi’nin Türkiye için önemli bir değer olduğuna dikkat çeken Turan, açıklamalarında şunları ifade etti: “Ahad Saadi, günümüzün en büyük sanatçıları arasında yerini aldı. Sanat yolunda eşi benzeri olmayan eserlere başarıyla imza atması, onun en önemli özelliği… Hem sanatıyla, hem de duruşu ile müthiş… Yaratıcılığını oldukça farklı özellikleri ile yorumlayabiliyor. Mehr’e baktığımızda, genel görünüm itibariyle sıcak renk uyumunu ve armoniyi görüyoruz.

ESERLER SAHİPSİZ KALMAMALI…

Sanata ve sanatçıya destek, bir toplumun kalkınmışlığı ile eşdeğerdir. Günümüz Türkiye’sinde sanata ne kadar değer verildiği ortada… Bu muhteşem eserler sahipsiz kalmamalı, Hak ettikleri gerçek yerlerini bulmalı. Zaten oldukça masum fiyatlar ile sergileniyorlar.”

21 MAYIS’A KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK…

Aynı zamanda kendisi de iyi bir ressam olan Nilay Meral’in küratörlüğünde gerçekleşen Ahad Saadi “Azarnegari Resim Sergisi”, 21 Mayıs tarihine kadar Moda Deniz Kulübü’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

 

MEVLANA’NIN AŞK SÖZLERİ DÜNYAYI KUCAKLADI…

Ahad Saadi’nin derin dünyasını yansıtan, aşk ve sevgiyi sembolize eden “Mehr” adlı üç boyutlu eserin özellikleri, sanatseverleri bir hayli şaşırttı. Mevlana’nın “Kutsal topraklara aşk ve sevgiden başka bir şey ekmeyelim” temalı şiirinin kelimelerinden köklü bir ağaç oluşturan Saadi, dünyayı ağacın en üstüne yerleştirerek, ilgi çeken bir ambians oluşturdu. Saadi, özgün eseriyle bir kez daha adından söz ettirdi…

Ahad Saadi’yi Kadıköylülerle ilk kez buluşturan Art 350 Sanat Galerisi Koordinatörü Oya Kozol, bu sergiye sponsor olarak anlamlı bir işe imza atmış olmanın huzuru içinde olduğunu açıklayan Medicadent Kurucusu Diş Hekimi Zafer Kazak ve Kadıköy Life Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir