Ahmet Vefik Alp, Şok Gazetesi'ne kapak oldu
 Kadir Toprakkaya

Ahmet Vefik Alp, Şok Gazetesi’ne kapak oldu

Ahmet Vefik Alp, Şok Gazetesi’ne kapak oldu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Aynı zamanda Kadıköy Life Dergisi köşe yazarı da olan ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, “Kanal İstanbul’dan lütfen vazgeçin” dedi. Şok Gazetesi tarafından kapak yapılan açıklamasında Alp, projelerin yanlış yere yapılması sonucu ekolojik dengenin alt üst olduğunu savunarak, “Bir de üstüne Kanal İstanbul yapılırsa facia olur” mesajı verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup, yüzde 10’un üzerinde oy alan Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, 9 gün içerisinde yaşanan ve İstanbul’da hayatı felç eden çifte facia ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

Ahmet Vefik Alp

YAĞMURU EMECEK TOPRAK YÜZEYİ NEREDEYSE KALMADI…

Doktorasını ABD’de “Kent Psikolojisi” dalında yapan Prof. Alp, 1950’lerden sonra başlayan “kırdan kente göç” furyası ile İstanbul’un nüfusunun logaritmik biçimde artarak, çarpık ve çürük, kanserli yapılaşmanın güzelim kenti dört bir tarafından kuşattığına dikkat çekerek; “Son 10 yıldır her boş alana ayrıcalıklı imar izni veren idareler tarafından İstanbul, bir kez daha içten katledildi. Hafriyat kamyonları yolları terörize ederken, yağmuru emecek toprak yüzeyi neredeyse kalmadı. Projem, iftihar vesilemiz Avrasya Tüneli yine bir süre kapandı, kentin kuzeyinin de betonlaşmasıyla İstanbul, korku şehri olma yolunda” ifadelerini kullandı.

Şok Gazetesi

DEPREMDE “NEKROPOLİS” OLUR!

Şok Gazetesi’ne verdiği röportajda sadece 20 dakikalık yağışın “şehr-i muhteşem” olarak tanımladığı İstanbul’u felç ettiğini dile getiren Alp; “Kargaşayı bir kez daha izlerken depremi düşündüm. Beklenen deprem olursa İstanbul, ‘Nekropolis’ olur biliyor musunuz! Nekropolis, ‘Ölüler Şehri’ demek maalesef! Deprem toplantı alanlarında AVM’ler kuruldu, meftaları gömecek yer kalmadı, ağaçlar söküldü, her yer betonlaştı. Sorumlu ‘Süper Hücre’ imiş. Olabilir, o zaman biz de ‘Süper Yöneticiler’ getirmek durumundayız. Büyüklerimizin de söylediği gibi, mevcut yöneticilerimizin yorulduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Şok Gazetesi

Kadıköy Life Dergisi köşe yazarlarından ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Şok Gazetesi’ne verdiği röportajda “Kanal İstanbul’dan lütfen vazgeçin” dedi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir