Apart Park 5 ilçede start alıyor…
 Kadir Toprakkaya

Apart Park 5 ilçede start alıyor…

Apart Park 5 ilçede start alıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul sokaklarındaki yol üstü parklanmanın önüne geçilerek otopark sorununa çözüm sağlayacak Apart Park projesinde 5 ilçede pilot uygulama başlatılıyor. Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Eyüp, Sancaktepe ve Kağıthane’de yapılacak Apart Park’larda, sokak sakinlerine otopark hissesi verilmesi planlanıyor. Projenin önümüzde süreçte Kadıköy ve çevre ilçelerde de yaygınlaştırılması bekleniyor.

İSPARK, kurulduğu günden bu yana geliştirdiği teknolojik çözümler ile otopark alanında ilklerin ve yeniliklerin İstanbul’a kazandırılmasını sağladı. Dar alanlarda çok sayıda aracın parklanmasına imkan sağlayan teknolojik otopark çözümleri ile var olan kapasitesini her geçen gün artıran İSPARK, şimdi de Apart Park projesi ile otopark sorununa çözüm üretmeyi hedefliyor.

YOL ÜSTÜ PARKLANMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK…

Proje ile ilgili otopark alanında yeni bir dönemin başlayacağını ifade eden İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik; “Apart Park özellikle otopark anlamında yetersiz semtlerde alternatif bir çözüm olacak. Kısıtlı alanlarda birçok aracın parklanmasına imkân sağlayacak proje, son teknoloji ile vatandaşların hizmetine sunulacak. Proje sayesinde yol üstü parklanmanında önüne geçilecek” dedi.

APART PARK NEDİR…

Ulaşım master planı verilerine göre yeterli park alanı olmayan semtlerde, şehrin dokusuna uygun mekanik sistemler kullanılarak imal edilmiş, 50 metrekarelik bir alanda 20 aracın park etmesine imkan sağlayan teknolojik otoparklar Apart Park olarak adlandırılıyor. Proje ile yol üstüne park etmiş araçlar Apart Park’a çekilerek, sokaklar temiz ve düzenli bir görünüme kavuşacak ve trafik probleminin çözümüne katkı sağlanacak. Kısıtlı alanlarda maksimum aracın parklanmasını sağlayan, teknolojik imkanlardan faydalanarak personel ihtiyacını da minimize eden sistem ile araçlar, asansöre bırakıldıktan sonra otomatik olarak boş raflara yerleştirilecek.

TAPULU OTOPARK DÖNEMİ

Yapılacak olan Apart Park’larda öncelikli olarak sokak sakinlerinin hissesi bulunacak. Bu hisse, sokakta ev satın alan kişiye devredilebilecek ve istenildiğinde başka birine satılabilecek. Apart Park sisteminin işletme modeline bina veya site yönetimleri örnek verilebilir. Apart Park’ta hissesi bulunan kullanıcılardan aylık bir bedel alınarak işletmenin teknik personel, elektrik ve bakım onarım gibi giderleri karşılanacak. Ayrıca projeye uygun bölgelerde, arsa sahipleri kendi arsalarında Apart Park kurulmasını istemesi halinde yatırımlarını kamu destekli gerçekleştirebilecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir