Arif Atılgan'dan Osman Hızlan'a ziyaret
 Kadir Toprakkaya

Arif Atılgan’dan Osman Hızlan’a ziyaret

Arif Atılgan’dan Osman Hızlan’a ziyaret
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ünlü mimar ve yazar Arif Atılgan, Kadıköy’ün ilk belediye başkanı Osman Hızlan’ı ziyaret etti. Kadıköy’ün 60 yıllık tarihiyle ilgili yolculuğa çıkan ikilinin bir saat olarak planladıkları görüşme, üç saatten fazla sürdü.

Buluşmada, K-İletişim Yayınları tarafından yayına hazırlanmakta olan yeni kitabıyla ilgili bilgi alışverişinde de bulunan Atılgan, geçtiğimiz yıl yayınlanan “Evvel Zaman İçinden Yeldeğirmeni” adlı kitabını Hızlan’a hediye etti. Osman Hızlan, 1984 yılında Kadıköy’ün seçimle işbaşına gelen ilk belediye başkanı olarak yaptığı çalışmalardan söz ederken, Yeldeğirmeni anılarını da aktardı. Hızlan, 1985 yılında Yeldeğirmeni’nde altyapı için çalışma başlatmış, ancak yolların kazılmasıyla olması gereken altyapının hiç olmadığı görülmüş ve bu durum büyük şaşkınlık yaratmıştı.

SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ÜRETMEK…

Arif Atılgan ile Osman Hızlan’ın buluşması, Erenköy Divan Pastanesi’nde gerçekleşti. İkili, Kadıköy’ün sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri üretmek adına bundan sonra daha sık bir araya gelme kararı aldı. Bu öneri ise, Divan Pastanesi’nde yan masada oturan ve ikiliyi tanıyan ünlü gayrimenkul danışmanı Recai Tanıtkan’dan geldi. Kadıköy Life Dergisi muhabirine bir açıklamada bulunan Tanıtkan; “Osman Bey, Kadıköy’ü yaşayan ve herkesten daha iyi bilen, tanıyan bir isim. Arif Bey de hem mimar olarak, hem Mimarlar Odası Başkanlığı yapmış biri olarak, hem de yazar kimliğiyle Kadıköy için son derece faydalı projeler üretebilir. Bunu onlardan bekliyoruz” dedi.

Osman Hızlan

Osman Hızlan, 1984 yılında ilk defa yapılan yerel seçimlerde Kadıköy’ün belediye başkanı seçilmiş ve görevde kaldığı süre içerisinde Kalamış Yat Limanı, Caddebostan-Bostancı Sahilyolu, Özgürlük Parkı, Sabit Semt Pazarları gibi önemli projelere imza atmıştı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir