Arp sanatçıları Merve Kocabeyler ve Cansu Sezal yine yüzümüzü güldürdü...
 Kadir Toprakkaya

Arp sanatçıları Merve Kocabeyler ve Cansu Sezal yine yüzümüzü güldürdü…

Arp sanatçıları Merve Kocabeyler ve Cansu Sezal yine yüzümüzü güldürdü…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1990 İstanbul doğumlu olan arpist Merve Kocabeyler’i geçen yıl Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki resitalinde hayranlıkla izlemiştik. Genç sanatçı, uluslararası yarışmalarda ülkemizi gururla temsil etmeyi sürdürüyor.

2009 yılında Uluslararası Genç Virtüözler Yarışması’nda ikinci, 2010′da Szeged Uluslararası Arp Yarışması’nda birinci, Avusturya’da Franz Joseph Reinl Uluslararası Arp Yarışması’nda üçüncü, 2012′de Cagliari Uluslararası Arp Yarışması’nda birinci olan sanat elçimiz Merve Kocabeyler, 17-18 Ekim 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen Monako Dünya Arp Festivali Yarışması’nda da “Excellence” kategorisinde birinciliğe layık bulundu.

Orkestra ile ilk konserini 17 yaşında, İstanbul Üniversitesi Senfoni Orkestrası eşliğinde Mozart’ın Flüt Arp Konçertosu ile veren sanatçı, daha sonra Türkiye’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Kanada’da Vancouver Senfoni Orkestrası gibi orkestralar eşliğinde solist olarak konserler verdi. Merve Kocabeyler, 2011’de Vancouver’da düzenlenen Dünya Arp Kongresi’nin “Focus on Youth” adlı konser serisine seçilerek Türkiye’yi temsil etti. Hemen ardından Genç Yıldız başlığı altında, Belgrad Uluslararası Arp Festivali’nde resital verdi.

Merve Kocabeyler…

Eczacıbaşı Vakfı Müzik Bursu ve Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından desteklenen sanatçı; bugüne dek Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Kanada’da Pasifik Senfoni Orkestrası, Brezilya’da Santa Catarina Müzik Festivali Senfoni Orkestrası gibi orkestraların arp grup şefliğini yaptı. Ayrıca, Salzburg Filarmoni Orkestrası’nın konserlerinde düzenli olarak yer alıyor. 2009’dan beri Yehudi Menuhin Live Music Now Derneği aracılığıyla Salzburg’da düzenli olarak solo konserler vermekte olan Merve Kocabeyler, 2013’te tam burslu olarak kabul edildiği Amsterdam Konservatuvarı’nda master çalışmalarını Prof. Erika Waardenburg ile tamamlayarak, halen master üstü çalışmalarını Salzburg Mozarteum’da Stephen Fitzpatrick ile sürdürüyor.

Diğer başarılı arpistimiz ise, 7 Nisan 2015 akşamı Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’ndeki resitalinde izlediğimiz Cansu Sezal… 19 yaşındaki sanatçımız, 15-16 ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Marcel Tournier Arp Yarışması’nda birincilik ödülüne layık bulundu. Üç yıl önce St. Petersburg’da Ksenia Moretti ve Susann McDonald gibi ünlü arpistlerin masterclasslarına katılan Cansu Sezal, eğitimine Avusturya’da Mozarteum Üniversitesi’nde Stephen Fitzpatrick ile devam ediyor.

Her iki sanatçımızı da kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz…

Cansu Sezal…
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir