Arsu Sahne'de Bahar Konserleri Rüya Taner ile başladı
 Sedef Turan

Arsu Sahne’de Bahar Konserleri başladı

Arsu Sahne’de Bahar Konserleri başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Arsu Sahne Bahar Konserleri dizisinin beşincisi, 17 Mart Cumartesi günü muhteşem bir piyano resitaliyle başladı. Derbi maçı nedeniyle Kadıköy bölgesinde yolların trafiğe kapalı olduğu, insanların taşıtları içinde, yayaların kaldırımlarda gergin saatler geçirdiği, statta ve ekran başında nefeslerin tutulduğu esnada Fenerbahçe’de Arsu Sahne’nin samimi ortamında piyanist Rüya Taner; R. Schumann, C. Debussy, F. Mendelssohn, F. Chopin, S. Akdil ve Z. Kodaly’nin eserlerini çaldı, kendi düzenlemesi olan “Çanakkale” türküsünü şehitlerimize ithaf ederek seslendirdi, türkülerle ilgili çalışmasını anlattı.

Sanatçı, bis parçasından sonra dinmeyen alkışlarla selam verirken ise bir sürprizle karşılaştık: Pasta ve dinleyiciler korosundan doğum günü şarkısı! Zarif sanatçı kadar aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi ve eşinin bulunduğu izleyiciler de duygulandı. Bir sanatçının sahnede doğum gününün kutlanması, dinleyicilerin onun için şarkı söylemesi ender rastlanan bir sürpriz.

Rüya Taner

ENDER VERİLEN “KONSER PİYANİSTİ” UNVANINA SAHİP…

KKTC Devlet Sanatçısı olan Rüya Taner, Cumhurbaşkanlığı Özel Sanat Danışmanlığı görevini sürdürüyor. “Harika Çocuk Yasası” olarak bilinen Üstün Yetenekli Çocuklar Yetiştirme Yasası’ndan yararlanarak Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti Devlet Bursu ile Londra’da bulunan Guildhall School of Music and Drama’da Prof. Joan Havill’in öğrencisi olan Taner, AGSM ve ARCM diplomaları ile birlikte ender verilen “Konser Piyanisti” unvanını alarak bu okuldan mezun olmuştu.

GÜNÜNÜN BÜYÜK KISMINI PİYANO BAŞINDA GEÇİRİYOR…

Dokuz yaşında başlayan, sıkı disiplin ve yoğun çalışma gerektiren serüveni başarıyla tamamlayan zarif sanatçı, bugüne kadar 70 ülkede solo resitaller verdi, ünlü orkestralara solist olarak eşlik etti. Dedesi bando kurucusu, halası piyano öğretmeni olan Rüya Taner, sabah 05:30’da çalışmaya başlıyor, gününün büyük bir kısmı piyano başında geçiyor.

KONSERDE BAMBAŞKA BİR HEYECAN…

Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’nin kurucuları Ani ve Çağlar Arsu, konser esnasında bambaşka bir heyecan içerisindeydiler. Hamileliği dokuzuncu ayı dolduran Ani Hanım’ın doktoru Handan Namlı’nın da izleyiciler arasında bulunduğunu öğrenmek hepimizi gülümsetti, rahatlattı.

Bunu paylaş:
  • 40
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir