Arsu Sahne'de ilkbahar konserleri
 Sedef Turan

Arsu Sahne’de ilkbahar konserleri

Arsu Sahne’de ilkbahar konserleri
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ani ve Çağlar Arsu’nun sanat eğitiminde dünya standartlarını ülkemize getirme vizyonuyla kurduğu Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’nde ilkbahar konserleri başladı. 11 Mart Cumartesi akşamı Fenerbahçe’de bulunan Arsu Sahne’nin sıcak ortamında, Metin Ülkü ve kızı Ilgın Ülkü’nün resitalini izledik.

Ahmet Adnan Saygun’un Op. 20 Keman Piyano Sonatı, H. Wieniawsky’nin Oryantal Fantezisi ve Cesar Franck’ın La Majör Keman Piyano Sonatı’nın seslendirildiği resitale ara vermeden devam eden sanatçılar, dinleyicilerden büyük beğeni topladı. Dinletiden sonra Arsu Sahne konserlerinin bir geleneği haline gelen sohbet bölümü ise, çok güzel ve bir hayli ilginçti. İzleyiciler arasında bulunan biri piyanist, diğeri flütist olan profesyonel müzisyenlerin soruları bu bölümü renklendirdi. Yetenekli, çalışkan olup da görme engeli nedeniyle müzik eğitimi konusunda ciddi sorunlar yaşayan genç bir izleyici, sorularına cevap bulma imkanına sahip oldu.

Arsu Sahne

METİN ÜLKÜ HAKKINDA…

1962 yılında doğan ünlü piyanist Metin Ülkü, İstanbul Devlet Konservatuarı Piyano ve Kompozisyon bölümleri, Lozan Konservatuarı, Salzburg Mozarteum Akademisi’nde eğitim gördü. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı yüksek lisans ve sanatta yeterlilik programlarını tamamladıktan sonra 1993 yılında doçent, 2004 yılında profesör oldu. Adnan Saygun ve İlhan Usmanbaş başta olmak üzere Türk bestecilerinden birçoğunun eserlerinin ilk seslendirişlerini gerçekleştirdi.

DEĞERLİ SANATÇILARLA MÜZİK SEVERLER, ARSU SAHNE’DE BULUŞUYOR…

Modern dönem Türk ve yabancı bestecilerin eserlerinin tanıtımında büyük rol oynadı. Metin Ülkü’nün kızı kemancı Ilgın Ülkü ise, Mimar Sinan Üniversitesi keman bölümünden mezun. Bremen’de başladığı yüksek lisansını bu yıl tamamlayacak. Samimi ortamda değerli, ünlü sanatçılarla müzik severleri buluşturan Arsu Sahne’de 18 Mart Cumartesi günü saat 18:00’de İlayda Aydın, Şevval Yıldırım ve Şule Berna Kontaş’tan oluşan Viyolonsel Trio Konseri izlenecek. Trioya piyanoda Zümrüt Aliyeva eşlik edecek.

Arsu Güzel Sanatlar Akademisi’nde ilkbahar konserleri başladı. 11 Mart Cumartesi günü Arsu Sahne’nin sıcak ortamında resital veren Metin Ülkü ve kızı Ilgın Ülkü, dinleyicilerden büyük beğeni topladı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir