Kadir Toprakkaya

Asırlık Göztepe Tren İstasyonu yıkılıyor!..

Asırlık Göztepe Tren İstasyonu yıkılıyor!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

1871 yılında yapımı tamamlanan Haydarpaşa-Pendik banliyö tren hattı üzerinde bulunan tarihi tren istasyonları, Marmaray ile birlikte “tarihe karışıyor”…

Tren istasyonların yıkımına yönelik sürdürülen ön çalışmalar büyük tepki topluyor. “Marmaray planlanırken istasyonların da içerisinde olduğu bir planlama yapılamaz mıydı” diyen sivil toplum örgütleri ve çevre sakinleri ayakta!..

On yıllardır filmlere konu olan, Anadolu Yakası’nın sembolleri arasında yer alan nostaljik tren istasyonları, yeni tren hattı çalışmaları kapsamında yıkılacak. Özellikle Kadıköy hattı üzerinde yıkım çalışmalarına yönelik tepkiler her geçen gün artıyor. Kadıköy eski Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün bugün gerçekleştirdiği bir açıklama ise, tarihi yapının yıkılmasını istemeyen kesimlerin umudunu artırdı.

GÖZTEPE İSTASYONU GÜNDEMDE!..

Yıkılma riski olan tarihi yapılardan biri de Göztepe Tren İstasyonu… Ortalama 100 yaşında olduğu tahmin edilen istasyonun kaderi önümüzdeki süreçte netleşecek. Ancak yıkılmasının kesinleştiğine yönelik açıklamalar kamuoyuna yansımaya başladı. Göztepe ile birlikte 16 istasyonun da büyük kısmının yıkılacağı öngörülüyor.

AYKURT NUHOĞLU ve SELAMİ ÖZTÜRK DEVREDE…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve önceki dönem Belediye Başkanı Selami Öztürk, tarihi istasyonlara yönelik açıklamalarda bulundu. Nuhoğlu’nun sosyal medya hesabında şu ifadelere yer verildi: “Haydarpaşa-Bostancı arasındaki tren istasyonlarının müze ve kültür merkezi olarak değerlendirilmesi yönündeki talebimiz, Bakanlık tarafından reddedildi. Hepsi birer kültürel varlık olan tren istasyonları ile ilgili gelişmeleri takip edeceğiz.”

“GÖRÜŞTÜM, KORUNACAĞINI SÖYLEDİLER…”

Bir önceki dönem Belediye Başkanı Selami Öztürk ise, Göztepe Tren İstasyonu’nun yıkımına yönelik temaslarını kamuoyuna şu şekilde açıkladı: “Görüştüğüm Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı DLH yetkilileri, Göztepe Tren İstasyonu binasının korunacağını belirtti. Açıklama bekliyoruz!”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir