Asrın projesinde geri sayım başladı…
 Kadir Toprakkaya

Asrın projesinde geri sayım başladı…

Asrın projesinde geri sayım başladı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Açılışına 1 aydan kısa bir süre kalan Marmaray’da son hazırlıklar yapılıyor. apılan hazırlıkları yerinde inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ilk olarak Kazlıçeşme’den giriş yaptı. Marmaray setlerini kendisi kullanan Bakan Yıldırım, tüm istasyonlarda tek tek durarak incelemelerde bulundu.

Ayrılıkçeşme’de dönüş yoluna geçen Yıldırım, yine tüm istasyonlarda tek tek durarak çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bakan Yıldırım`a, incelemelerde Müsteşar Habib Soluk’un yanı sıra Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Metin Tahan ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da eşlik etti.

TÜRKİYE, 150 YILLIK RÜYASI MARMARAY’A KAVUŞACAK…

AA muhabirine incelemeleri hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, Marmaray’da sona gelindiğini belirterek, çalışmaların planlandığı gibi tüm hızıyla devam ettiğini ifade etti. İstasyonların sanat yapılarının da büyük ölçüde tamamlandığı anlatan Yıldırım, Sirkeci istasyonunun güney girişinde yer alan yürüyen merdivenlerin de 61 metre uzunluğu ile Türkiye`nin en uzun yürüyen merdiveni olma özelliğini taşıdığını bildirdi. Yıldırım, “Her şey yolunda… İnşallah 29 Ekim’de Türkiye, 150 yıllık rüyası Marmaray`a kavuşacak” dedi.

29 EKİM’DE AÇILACAK…

İstanbul Boğazı`nın her iki yakasındaki yüzeysel demiryolu hatlarını birbirine bağlayacak Marmaray Projesi`nin, dünyadaki en önemli projelerden biri olduğunun altını çizen Yıldırım, şunları kaydetti: “Boğaz geçiş kesiminde çift hat olarak Kazlıçeşme`den sonra Yedikule`de yeraltına giren Marmaray, Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyerek İstanbul Boğazı`nın altından geçip, diğer yeni yeraltı istasyonu olan Üsküdar`dan geçiyor. Ayrılıkçeşme`de tekrar yüzeye çıkarak Söğütlüçeşme`ye ulaşıyor. Yaklaşık 13,5 kilometre olan bu kesimi 29 Ekim`de açacağız. Kent ulaşımı içinde raylı sistemlerin payını artıracak ve İstanbul`un trafik sorununu önemli ölçüde azaltacak Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı`nın yanı sıra İstanbul metrosuna da bağlanacak.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir