Atık getirme noktaları artık cepte
 Cenay Toprakkaya

Atık getirme noktaları artık cepte

Atık getirme noktaları artık cepte
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Atıkların geri dönüştürülerek yeniden kazandırılması ve doğanın korunması ile ilgili birçok öncü çalışmayı başlatan Kadıköy Belediyesi, bir ilke daha imza attı. Belediye tarafından, akıllı telefonlar ve tabletler için “Atık Getirme Noktalarımız” adlı uygulama geliştirildi. Türkiye’de ilk olan bu uygulamayla, en yakın atık getirme noktaları öğrenilebiliyor.

Android ve iOS cihazlarda kullanılabilen uygulama, konum kullanılarak en yakın atık noktasını hızlı ve kolayca bulmaya yardımcı oluyor. Çevreye ve geri dönüşüme katkıda bulunmak için yapılan uygulama ile geri dönüşümün hızlandırılması ve tekrar geri kazandırılması amaçlanıyor.

atık getirme noktaları

KADIKÖY’DE GERİ DÖNÜŞÜM…

Kadıköy’de günlük 600 ton çöp toplanıyor. Bu atıkların yüzde 12’si ise geri dönüşebilen malzemelerden oluşuyor. Çöpe giden atıkların yüzde 45’ini kağıt, yüzde 23’ünü plastik, yüzde 18’ini cam, yüzde 9’unu metal ve yüzde 5’ini de tekstil atıkları oluşturuyor.  Kadıköy Belediyesi, 2016 yılında yaklaşık 9 bin ton ambalaj atığı topladı. Kadıköy’de yüzde 86 oranıyla en çok cam atık toplanıyor. Bunu yüzde 84 ile atık piller ve kağıt takip ediyor.

atık getirme noktalarıTONLARCA ATIK GERİ KAZANILDI…

Erenköy, Sahrayıcedit ve Caddebostan Mahallelerindeki pilot uygulamayla tonlarca atık geri dönüştürülerek, ülke ekonomisine yeniden kazandırıldı. Erenköy’de 29 buçuk ton ambalaj atığı toplandı. Yaklaşık 5 ayda Caddebostan’da 7,2 ton, Sahrayıcedit’te de iki ayda 5 ton geri dönüştürülebilir atık toplandı. Bunun yanı sıra Erenköy’de 22 ton, Caddebostan’da 45,4 ton, Sahrayıcedit’te de 66 ton cam atık toplandı. Genel toplamda 21 mahalleli ilçenin sadece bu 3 mahallesinde yaklaşık 375-376 ton atık geri kazanıldı. Proje 2017’de Suadiye, Bostancı, Koşuyolu, Kozyatağı ve Ondokuz Mayıs Mahallelerinde de hayata geçirilecek.

ATIK YAĞLAR TOPLANIYOR…

Kadıköy Belediyesi, mutfaklarda kullanılan atık yağların çevreyi ve denizleri kirletmemesi amacıyla da çalışma yapıyor. Muhtarlıklar da dahil olmak üzere ilçede 60 noktada atık yağlar toplanıyor. Vatandaşlar, bulundukları mahallenin muhtarlığına da atık yağlarını bırakabiliyor.

atık getirme noktaları

Kadıköy Belediyesi bir ilke daha imza atarak, akıllı telefonlar ve tabletler için “Atık Getirme Noktalarımız” adlı uygulamayı geliştirdi…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir