Avrasya Tüneli’ni kazacak “köstebek” tamamlandı…
 Kadir Toprakkaya

Avrasya Tüneli’ni kazacak “köstebek” tamamlandı…

Avrasya Tüneli’ni kazacak “köstebek” tamamlandı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Anadolu ve Avrupa yakasını birbirine yeraltından bağlayacak dev tüneli kazmak için Almanya’da hazırlanan 4 katlı apartman büyüklüğündeki devasa makinenin yapımı tamamlandı.

Göztepe ve Kazlıçeşme arasını 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek tarihi projede nefesler tutulurken; dünyanın 6’ncı büyük tüneline, savaş meydanlarındaki çok hızlı manevraları ile adını tarihe yazdıran Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid’in ismi verildi.

ANADOLU ve AVRUPA YAKASI ENTEGRE OLACAK…

Tuzla’dan Kadıköy’e, Eminönü’nden Beylikdüzü’ne tüm İstanbul ilçelerini birbirine bağlayacak, İstanbul Boğazı’nda 106 metre derinlikte metropolü entregre edecek proje; yap-işlet-devret modeliyle Türk-Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda ve 14,6 kilometrelik Boğaz hattında hayata geçiriliyor.

İSTANBUL BOĞAZI’NA ÖZEL TASARLANDI…

Üretici Herrenknecht firmasının Almanya Schwanau’daki tesislerinde makinenin son testleri de yapıldı. Daha sonra parçaları sökülerek İstanbul’a nakledilecek dev makine, burada yeniden bir araya getirilecek. Tünel açma makinesi, İstanbul Boğazı zemin şartlarına ve basınç ortamına özel tasarlandı.

YILDIRIM BAYEZİD, GÜNDE 10 METREDEN FAZLA KAZACAK…

1.500 ton ağırlığındaki makinenin uzunluğu ise 130 metre… Makine, destek ekipmanlarıyla birlikte 150 milyon dolara mal oldu. Makinenin Kasım ayında kazıya başlaması planlanıyor. Dev makine için Haydarpaşa Limanı’nın kenarında 40 metre derinliğinde ve 150 metre uzunluğunda bir çukur hazırlanıyor. Günde 10 metreden fazla kazı yapacak dev köstebeğin, kazı çalışmasını 1,5 yılda bitirmesi hedefleniyor.

GEÇİŞ ÜCRETİ 4 DOLAR + KDV OLARAK BELİRLENDİ…

2011 yılında başlanan Avrasya Tüneli Projesi’nin toplam maliyeti 1 milyar 250 milyon dolar… Proje kapsamında Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahilyolu 8 şeride çıkarılacak. 2015 yılı ortasında açılması hedeflenen tünelden, günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor. Projede, her iki yakada da gişe yer alacak ve geçiş ücreti 4 dolar + KDV olacak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir