Avrupa’dan Yeditepeli öğrencilere ödül...
 Kadir Toprakkaya

Avrupa’dan Yeditepeli öğrencilere ödül…

Avrupa’dan Yeditepeli öğrencilere ödül…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yeditepe Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencilerinin Prof. Dr. Ayseli Usluata’nın koordinatörlüğünde gerçekleştirdikleri “7’den 77’ye Kuşaklararası Dayanışma” başlıklı sosyal sorumluluk projesi, merkezi İngiltere’de bulunan ve Avrupa’da kuşaklararası iletişimi destekleyen “EMIL” (European Map of Intergenerational Learning) ödülü kazandı.

Kuşaklararası iletişimin öneminin ve toplum için yararlarının bilincine varılması doğrultusunda Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirilen örnek alınacak projeleri paylaşmayı amaçlayan EMIL, 2013 yılında değişik dallarda Avrupa Birliği ülkelerinde kuşaklararası iletişimi/öğrenmeyi  içeren projeleri ödüllendirmek üzere “EMIL’s Intergenerational Learning Awards” çağrısı yaptı.

EN İYİ PROJE SEÇİLDİ…

Ödüllere aday olarak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden ortak ya da yerel projelerin yanı sıra Avrupa Birliği’nin sponsor olduğu projeler de katıldı. Yeditepe Üniversitesi  Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin “7′den 77′ye Kuşaklararası dayanışma” başlıklı projesi de katılmaya değer bulundu ve ilk elemede En İyi Projeler arasına girdi. İkinci değerlendirmede ise, uluslararası üyelerin online oylaması sonucunda “Communities” dalında en çok oy alan iki  projeden birisi olarak birinciliği paylaştı.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERDEN ANLAMLI DESTEK…

Proje, genç Yeditepeli öğrencilerin üniversite çevresinde yaşayan küçük ilkokul öğrencilerini ve bakımevi sakinlerini tanımaları ve onlara destek vermelerini amaçlıyor. Altı yıldır son akademik dönemde bitirme projesi olarak süregiden projede; üniversiteli “abiler”, “ablalar” ve “rol modelleri”, Kayışdağlı ilkokul öğrencilerini üniversiteye getiriyor, derslerine yardımcı oluyorlar. Huzurevi sakinlerini de “evlatları,” “torunları” yerine ziyaret ederek onlarla dertleşiyor, her birinin anılarını resimlerini paylaşıyor, çay kahve içip, tavla oynuyor,  müzik dinleyip birlikte şarkı söylüyorlar.

KUŞAKLARARASI DAYANIŞMA SAĞLANIYOR…

Yeditepeli öğrenciler; düzenledikleri piknikler, konserler, film gösterileri, müze gezileri gibi değişik etkinliklerde birkaç kuşağı bir araya getiriyorlar, kuşaklararası dayanışma sağlıyorlar. Belirli günlerde huzurevine armağanlar götürüyor, küçükleri kitaplarla ödüllendiriyorlar. Küçük öğrencileri, aileleri geç saatte okula getiriyorlar ve projenin gelecek dönem devam edip etmeyeceğini soruyorlar.  Anneler de çocuklarına derslerde yardımcı olabilmek için derslere katılmak istiyorlar. Huzurevi sakinleri ise konuklarının yolunun gözlüyor, ara tatillerinde neden gitmediklerini sormak için telefon ediyorlar; sorunları olduğunda kendilerine çok yakın buldukları gençlerden yine yardım isteyebiliyorlar.

MEZUN OLURKEN YARARLI OLMANIN HUZURUNU YAŞIYORLAR…

Yeditepe Üniverstiesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nün öğrencileri, mezın olurken yararlı olmanın huzurunu, sosyal sorumluluklarının, farklılık yaratabileceklerinin bilincine varmanın mutuluğunu ve hüznünü yaşıyorlar.

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir