Bağdat Caddesi’nde yüzbinler Cumhuriyet için buluştu...
 Kadir Toprakkaya

Bağdat Caddesi’nde yüzbinler Cumhuriyet için buluştu…

Bağdat Caddesi’nde yüzbinler Cumhuriyet için buluştu…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yılı coşkusunu Bağdat Caddesi’nde kutlamak isteyen onbinlerce Cumhuriyet sevdalısı, Fener Alayı ve Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü için Suadiye Işıklar’da buluştu. İstanbul’un değişik ilçelerinden gelen yüzbinlerce kişinin katıldığı yürüyüşe, Gezi Parkı sloganları ve küçük öğrencinin okuttuğu öğrenci andı damga vurdu.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cumhuriyet’e Bağlılık Yürüyüşü için saatler öncesinden Bağdat Caddesi’ne gelen katılımcılar, ellerinde Kadıköy Belediyesi’nin dağıttığı bayraklar, Atatürk posterleri ve “Benim Cumhuriyetim, Cumhuriyet Benim” yazılı dövizler ile yürüyüşün başlamasını marşlar söyleyerek beklediler. Bağdat Caddesi’ni yürüyüşün başlamasından saatler önce dolduran katılımcılar nedeniyle trafik saat 17.00′den itiraben kesildi. Yürüyüş, yoğun katılım nedeniyle saat 19.00 yerine 18.30′da başladı.

Türk Bayrağı ve Atatürk görselleriyle süslenen Cumhuriyet Tırı’nın arkasından başlayan ve Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün evsahipliğindeki yürüyüşe; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, duayen gazeteci Uğur Dündar, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, sanatçı Yonca Evcimik ve onbinlerce Kadıköylü katıldı.

GEZİ PARKI SLOGANLARI ATILDI

İstanbul’un çeşitli ilçelerinden gelen onbinlerce vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği yürüyüşte, vatandaşlar sık sık “Her yer Taksim, her yer direniş, Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganları attılar. Yürüyüş güzergâhı boyunca önceki yıllardan farklı olarak Suadiye, Şaşkınbakkal, Erenköy ve Caddebostan’a canlı DJ performansları ve sahne şovlarının da büyük ilgi ile gördüğü yürüyüş boyunca, Cumhuriyet Tırı’ndan renkli ışık şovları ve 10. Yıl Marşı başta olmak üzere çeşitli marşlar çalındı.

İSTANBULLULAR YOĞUN KATILIM GÖSTERDİ…

Yüzbinlerce kişinin katıldığı Suadiye’den başlayan yürüyüşe, İstanbullular yoğun ilgi gösterdi. Kalabalık katılım nedeniyle Cumhuriyet Tırı, Suadiye’den Caddebostan’a 2,5 saatte gelebildi. Yürüyüş, kortejin Caddebostan’a gelmesiyle son buldu. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yürüyüş korteji Caddebostan’a geldiğinde Cumhuriyet Tırı’na çıkarak, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyleyen katılımcılara hitap eden Başkan Öztürk, şunları söyledi:

HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK CUMHURİYETE SARILIYORUZ…

“Şimdi her zamankinden daha çok Cumhuriyete, demokrasiye, laik hukuk devletine sıkı sarılıyoruz. 90 yıl önce ülkemizden emperyalist güçleri kovarak bize bu vatanı ve cumhuriyeti armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu uğurda can veren tüm şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

BAŞIMIZI EĞMEYE NİYETİMİZ YOK…

90 yıl sonra Cumhuriyetimizin sarsılmaya çalışıldığı zor bir sınav veriyoruz. Özgür basın, özgür işadamı, özgür düşünceye yer yok. Türk milleti kavramının tartışıldığı bugünlerde, Cumhuriyet ve demokrasiyi savunma yolunda ödün vermeyen ve özgürlüklerinden olan tüm yazar, sanatçı, asker, rektör ve öğrencilerimize buradan selam gönderiyoruz. Ama başımızı eğmeye de niyetimiz yok. Korku tünellerini parçalıyoruz. Aydınlık çok yakın… Her zamankinden daha fazla umut doluyum…”

“ANDIMIZ”I OKUYARAK UZUN SÜRE ALKIŞLANDI…

Başkan Öztürk’ün konuşmasından sonra 10 yaşındaki Dide Demirsar, yürüyüşe katılanlara “Andımız”ı okuyarak tekrarlattı. Minik öğrenci, katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

VOLKAN KONAK BİNLERCE KİŞİYİ COŞTURDU…

90. Yıl kutlamaları, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Volkan Konak Konseri ile sona erdi. Konser için saatler öncesinden alanı dolduran vatandaşlar, Konak’ın şarkılarına eşlik ederek, Cumhuriyetimizin 90. Yıl coşkusunu yaşadılar.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir