Bağdat Caddesi zirveye oturdu!..
 Kadir Toprakkaya

Bağdat Caddesi zirveye oturdu!..

Bağdat Caddesi zirveye oturdu!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin 2013 Aralık tarihli “İstanbul Markalı Konut Piyasası Araştırma ve Öngörüler” başlıklı araştırmasında, 852 markalı konut projesindeki 400 bin konut mercek altına alındı. Bağdat Caddesi, Anadolu Yakası’nın en yüksek birim konut satış fiyatına ulaştı.

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin “2013 Markalı Konut Araştırması”, şehrin 35 bölgesinde 852 markalı konut projesinin yer aldığını, kent genelinde markalı konut sayısının ise 400 bine ulaştığını ortaya koydu.

EN YÜKSEK KONUT SATIŞ FİYATI BAĞDAT CADDESİ’NDE…

Kapsamlı araştırma; arz edilen konut tipleri, bölgeler bazlı değer artışı, bölgelerde tip bazlı değer artışı, ilçelere göre markalı konut oranları ve bölgelere göre konut satış hızlarını gözler önüne sermenin yanı sıra bölgeler bazlı değerlendirmeleri de içeriyor. Araştırmada Anadolu Yakası’nda en yüksek birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Bağdat Caddesi, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Tuzla olduğu belirlendi. Bağdat Caddesi’nde konut ortalama birim metrekare satış fiyatı 12.700 TL/m2 iken, Tuzla bölgesinde bu değerin 2.350 TL/m2′ye kadar düştüğü gözlemlendi.

AVRUPA YAKASI’NDA EN YÜKSEK FİYATLAR FULYA-BOMONTİ’DE…

Araştırmaya göre, Avrupa Yakası’nda en yüksek birim konut satış fiyatına sahip olan bölgenin Fulya-Bomonti-Şişli-Büyükdere, en düşük birim satış değerine sahip olan bölgenin ise Esenyurt olduğu görüldü. En yüksek bölgedeki markalı konutların ortalama birim satış değerleri 11.800 TL/m2 iken, en düşük birim satış değerine sahip bölgedeki ortalama birim metrekare satış fiyatının 2.060 TL/m2 olduğu belirlendi.

ORTALAMA KONUT SATIŞ HIZLARI FARKLI…

EVA Gayrimenkul Değerleme’nin araştırmasında belirlenen “Bölgelerin ortalama konut satış hızları” başlıklı analizine göre İstanbul’da konut satış hızı; bölgelerdeki dairelerin satış fiyatlarına, talep edilen daire tiplerinin arzına ve dairelerin büyüklüklerine göre değişiklik gösterdi. Çalışmada, hangi konut tipinin şehrin hangi bölgesinde daha hızlı satıldığı, markalı konutlarda hangi yakada kaç günde bir konut satışı gerçekleştiği bilgileri yer aldı. Araştırmaya göre, örneğin bölge bazlı konut satışları incelendiğinde, yoğun olarak projelerin inşaatlarının devam ettiği bölgelerde konut satış hızlarının daha yüksek olduğu, stabil duruma geçmiş markalı konut satış ivmesinin gelişmekte olan bölgeler kadar yüksek olmadığı ortaya koydu.

İSTANBUL, 23 BÖLGE ALTINDA İNCELENDİ…

23 bölgeye ayrılan İstanbul’da konut satış hızı grafiğinin bölge bölge verildiği çalışmada, detaylar incelendiğinde bölgelere gore  “gün/konut” satış oranının 17,9 ile 0,9 arasında değiştiği görüldü. Raporda satış hızları semtlere göre açıklandı.

400 BİN ADET MARKALI KONUT…

EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları, İstanbul genelinde istatistiklere göre 5.103.586 adet konut bulunduğunu, tespitlerine göre bu konutların yaklaşık 400 bin adetinin markalı konut projelerinden oluştuğunu kaydetti. Buna göre markalı konut oranı, toplam konut stoğunun yüzde 7,7′sini oluşturuyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir