Bağdat Caddesi'ne Göztepe Metrosu geliyor!
 Haber Merkezi

Bağdat Caddesi’ne Göztepe Metrosu geliyor!

Bağdat Caddesi’ne Göztepe Metrosu geliyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy’ü Göztepe Parkı’ndan Ataşehir ve Ümraniye ile entegre hale getirecek metro çalışması için ihale sonuçlandı. Yaklaşık 2,5 milyar TL’ye mal olacak metro ile birlikte Bağdat Caddesi’nde yeni bir sayfa açılıyor. Heyecan verici gelişmeyle, Bostancı-Dudullu’nun ardından Bağdat Caddesi’nin ikinci metrosu da geliyor. Beraberinde Kadıköy Life Dergisi’nin önerisiyle kapağına taşıdığı tramvay projesinin de Kadıköy’den Bostancı’ya kadarki hat için gündeme alınması ve ilerleyen yıllarda hayata geçirilmesi halinde Bağdat Caddesi, tam anlamıyla raylı sistemler ile ulaşımda çağ atlamış olacak.

Metro ihalesinin sonuçlanmasının ardından özellikle Göztepe’de çok ciddi gayrimenkul değeri artışı beklenirken, Kadıköy’ün denizden metropolün iç kesimlerine dikey hatta modern ulaşım ağıyla bütünleşmesi süreci hız kazandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen projede “Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” yapım çalışması ihalesini, Gülermak Ağır Sanayi – Nurol İnşaat ortak girişimi kazandı. Firmanın 2.469.924.400 TL teklif sunduğu, İBB verilerine yansıdı. Gözler, ilk kazmanın vurulacağı temel atma çalışmalarına çevrildi.

Göztepe Metrosu

MODERN ULAŞIM SİSTEMLERİ, BAĞDAT CADDESİ’NİN TAMAMINA GELMELİ…

Bağdat Caddesi, inşaatlarının tamamlanması ile birlikte önümüzdeki yıllarda denize dikey hatta iki metroya sahip olacak. Caddeden farklı ilçelere gitmek için Söğütlüçeşme, Ayrılık Çeşmesi, Kadıköy Rıhtım ve Bostancı Rıhtım gibi aktarma noktalarına transfer amacıyla başta sarı dolmuşlar olmak üzere taksi ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarını kullananlar için metrolar, önemli bir avantaj sağlayacak.

KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NİN TRAMVAY KAPAĞI, ULAŞIMIN GÜNDEMİ…

Bağdat Caddesi’nde Bostancı’dan Kızıltoprak’a kadar yaklaşık 6 kilometrelik denize paralel hatta da raylı taşıma gereksinimi, her geçen süreçte daha fazla artıyor. Kadıköy’den Bostancı’ya kadar Bağdat Caddesi’nde açık hava (düz ayak) alışveriş mağazacılığı yapılması nedeniyle de, “dört teker” ilkel taşımacılığın azaltılarak tramvayın getirilmesi önerisini Kadıköy Life Dergisi kapağına taşımış, proje tavsiyesi büyük beğeni toplamıştı. Önümüzdeki süreçte iki metro hattına entegre olacak yaklaşık 6 kilometrelik hatta bir tramvay projesinin hayata geçirilmesi halinde, Bağdat Caddesi’nde yeni bir sayfa açılabileceği öngörülüyor. Günümüzde sürekli “yolcu kazanma kaygısı” ile dakikalarca şeritleri işgal eden ve ulaşımı engelleyen, konfor da sağlayamayan, yoğunluk oluşturan sarı dolmuşlar, sık sık tartışma konusu haline dönüşüyor. İstanbul’un artan nüfusu ve modern çağın gerekleri ise, modern raylı sistemleri daha fazla zorunlu hale getiriyor. İnşaat çalışmaları nedeniyle hafriyat kamyonları ve ağır iş makineleri de trafik kaosunun tuzu biberi olurken; mevcut kargaşa “Nereye kadar dört teker ile devam edebileceğiz? Modern ulaşım, Bağdat Caddesi’nin de hakkı” dedirtiyor.

Bunu paylaş:
  • 18
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir