Bağdat Caddesi'ne kadın eli; Potlaç Dükkan
 Kadir Toprakkaya

Bağdat Caddesi’ne kadın eli; Potlaç Dükkan

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi Potlaç Kadın El Emeği Pazarı’nda 19 hafta boyunca satış yapan kadınlar, Bağdat Caddesi’nde dükkan açıyor. 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde Caddebostan’da yapılacak Potlaç Dükkan açılışına tüm kadınlar davetli…

Kızılderililerin değiş-tokuş bayramlarına verilen isim olan Potlaç; Kadıköy Belediyesi’nin ve Kadıköylü kadınların düzenlediği etkinlikler sonucunda ortaya çıkan projelerden biri. Kadınlarla yapılan toplantılar sonucunda, tamamen kadınların el emeği ürünlerinden oluşan bir pazar açılmasına karar verildi. Başvuru için yapılan duyuru ve çağrılar sonucunda 200’den fazla bireysel ve sivil toplum kuruluşu talebi oldu. Potlaç Kadın Emeği Pazarı,  toplam 40 stant ile 28 Mayıs günü ilk kez açıldı.

Potlaç Dükkan

KADINLAR ARASINDAKİ DAYANIŞMAYI GÜÇLENDİRDİ…

Takı tasarımı ürünlerinden tutun da bez bebekler, dikiş-nakış ürünleri, yağlı boya resimleri, atık malzemelerden çanta, cam ve seramik hediyelikler gibi birbirinden farklı ve güzel el emeği göz nuru ürünler hem sokağı güzelleştirdi, hem de kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirdi. Potlaç ağınını ilk temelinin, Kadın Çalıştayı ve sonucunda çıkan Yerel Eşitlik Eylem Planı’na dayandırdıklarını belirten Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Bahar Yalçın, ağ işleyişini ise şöyle anlattı:

bagdat-caddesine-kadin-eli-potlac-dukkan-2

ÜRÜN TASARIMI VE GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMLERİ BAŞLADI…

“Ürün çeşitliğinin sağlanması, rekabetin asıl amacının önüne geçmemesi, farklı işleve sahip ürünlerin pazara konulması ve herkesin faydalanabilmesi için pazar rotasyon sistemini kullandık. Her üretici kadının pazardan en adil ve en sık biçimde faydalanması amacı ile getirilen rotasyon kuralı, başvuru yoğunluğuna göre kadınların kaç kez ürünlerini sergileyeceklerini belirledi. Kısa vadede Kadıköy’de yaşayan ve gıda dışı üretim yapan kadınların ürünlerini satarak gelir elde etmesini amaçlayan Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nın uzun vadeli hedefi ise kadınlara ürün tasarımı, girişimcilik, kooperatifçilik gibi konularda Kadıköy Belediyesi olarak destek sunmak. Potlaç ağındaki kadınlar şu anda ürün geliştirme, girişimcilik ve kooperatifleşme eğitimleri alıyor.”

Potlaç Dükkan

SAHADAN DÜKKANA…

Kadıköylü kadınların Mayıs ayında Moda’da başlayan Potlaç serüveni, 25 Kasım itibariyle Caddebostan Kültür Merkezi’deki Potlaç Dükkan’a taşınıyor. Pazartesi hariç her gün 10.00-21.00 saatleri arasında açık olacak Potlaç Dükkan’da kadınlar nöbetleşe görev alacak. Kadıköylü kadınlar için dükkana ürün koyabilmenin ön koşulları ise yine Kadıköy’de yaşıyor olmak (ikamet belgesi), ürünlerin kendi üretimi olması ve vergi muafiyeti belgesi almış olmak.

bagdat-caddesine-kadin-eli-potlac-dukkan-4

Potlaç Dükkan

Potlaç Dükkan

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir