Bağdat Musiki Topluluğu'ndan nostalji rüzgarı
 Kadir Toprakkaya

Bağdat Musiki Topluluğu’ndan nostalji rüzgarı

Bağdat Musiki Topluluğu’ndan nostalji rüzgarı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Bağdat Musiki Topluluğu, Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde Sevgililer Günü’ne ithafen muhteşem bir konsere imza attı. Geleneksel Türk Müziği’ne hizmetlerini Kadıköy Belediyesi Müzik Gönüllüleri bünyesinde 2009 yılında kurduğu Bağdat Musiki Topluluğu’nda sürdürmekte olan Eğitmen Şef Sevinç Çelebi idaresinde gerçekleşen konserin sunumunu, oyuncu ve yönetmen Altan Akışık üstlendi.

Klasik çizgiyi bozmadan Türk Müziği’ni yaşatmak ve yeni nesillere ulaşıp sevdirmek amacını güden Bağdat Musiki Topluluğu, konserin ilk bölümünde Buselik ve Nihavend makamlarından oluşan eserlere yer verdi. Bestesi Necdet Varol’a ait “Gel bir kere daha yine gönlüme tahtını kur” adlı eserin giriş taksiminde Maestro Şef Aydın Varol, babasının şarkısı için özel bir mini keman resitali sundu ve katılımcıların beğenisini kazandı.

SÜRPRİZ SOLO…

Konserin ilk bölümünde, bir nihavend parçayı da Şef Sevinç Çelebi icra etti. Beste ve güftesi Şekip Ayhan Özışık’a ait “Bahar Gelmiş Neyleyim” adlı şarkı ve icrası büyük alkış topladı. Sadettin Kaynak, Erol Sayan, Dr. Selahattin İçli, Mustafa Seyran, M. Nurettin Selçuk, Zekai Tunca, Lem’i Adlı gibi birbirinden değerli besteciler, konserin ilk bölümünün repertuvarını oluşturdu. Ayrıca, solo icraatlar da hayli dinleyicilerin beğenisini kazandı.

GENİŞ KATILIM DİKKAT ÇEKTİ…

Bağdat Musiki Topluluğu’nun konserinin ikinci bölümü, Muhayyer makamı eserlerle başladı. Solistlerden Özlem Tunçay ve Ekrem Ümit Kandıralı, iki güzel türkü icra ettiler. Ardından Aşk-Efza makamından dört eserle konser son buldu. Katılımın yoğun olduğu konsere; Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, Müzik Gönüllüleri önceki Dönem Başkanı Reyhan Çarpa ve yeni Dönem Başkanı Nihal Kaleci Demir ile başta değerli bestekâr Zeynettin Maraş olmak üzere üstad hocalar, sanatçılar, bestekârlar, şairler, söz yazarları, şefler ve birbirinden değerli müzik dostları iştirak etti.

Bağdat Musiki Topluluğu

Bunu paylaş:
  • 135
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir