Bakanlık Fikirtepe planlarını onayladı…
 Kadir Toprakkaya

Bakanlık Fikirtepe planlarını onayladı…

Bakanlık Fikirtepe planlarını onayladı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 21. yüzyılın şehircilik anlayışına göre tasarlanan Fikirtepe planlarının onaylandığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada; İstanbul’un Kadıköy ilçe sınırları içerisinde yer alan planlama alanının, kuzeyde D-100 (E-5) Karayolu, güneyde Marmara Üniversitesi Kampüsü, doğuda Merdivenköy Mahallesi ve batıda Kurbağalıdere ile sınırlandığını belirtti.

Bölgede konut, yol ve konut artı ticaret alanlarının yoğunluk gösterdiğine işaret edilen açıklamada, arazi tespit çalışmalarında planlama alanında 6 bin 341 bina bulunduğu ve bunların yüzde 3,28′inin iyi durumda olduğunun belirlendiği vurgulandı.

Açıklamada, Kadıköy ilçesinde Fikirtepe ve Dumlupınar mahalleleri ilke Eğitim ve Merdivenköy mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 134 hektarlık alanın, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında riskli alan ilan edildiği anımsatıldı.

TALEPLER VE BEKLENTİLER TESPİT EDİLDİ…

Alanın bugüne kadar geçirdiği fiziksel planlama süreci incelenerek, mevcut çalışmaların değerlendirildiği belirtilen açıklamada; bölgede yaşayan vatandaşlar ve yerel temsilciler ile görüşülerek, talepler ve beklentilerin tespit edildiği bildirildi. Açıklamada, müteahhit firmalarla toplantı yapıldığı ve önerilen projelerin değerlendirildiği ifade edilerek, proje alanına ilişkin arazi çalışmaları ve saha incelemelerinin detaylı olarak yerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

AFET RİSKİ BERTARAF EDİLECEK…

Açıklamada, planlama alanının “1.Derece Deprem Bölgesi”nde ve “Yerleşime Önlemli Uygun Alanlar” sınırı içerisinde bulunmasından dolayı afet riskinin bertaraf edilerek, öncelikli olarak can ve mal güvenliği sağlanacağı vurgulandı. Alana teknik ve mühendislik hizmetleri açısından donanımlı, yeşil yapılar inşa edileceği belirtilen açıklamada; Bakanlığın resen uygulama yapması ile planlama sorunlarıyla sosyal ve fiziksel problemlerin daha hızlı çözüldüğüne dikkat çekildi.

HARÇ MUAFİYETİ, KİRA YARDIMI, KREDİ VE FAİZ DESTEĞİ…

Açıklamada, uzlaşma sürecinde 3′te 2 çoğunlukla karar alınabileceğine işaret edilerek, tüm iş ve işlemlerde belediye ve noterlerce alınacak harçlardan muafiyet sağlanması, maliklerin karşılıksız kira yardımı alabilmesi, kredi ve faiz desteği gibi sağlanan avantajlarla planlama çalışmalarının ve planın uygulamaya geçme sürecinin hız kazandığı bildirildi.

EMSAL DEĞERİNDE DEĞİŞİKLİK…

Fikirtepe Mahallesi’ndeki riskli alana ilişkin alanda Bakanlıkça planlama çalışmaları başlatıldığı, bu çerçevede bölgede yaşayan vatandaşlarla görüşüldüğü ve yatırımcılarla toplantılar gerçekleştirildiği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda planlama çalışmaları sonuçlandırılmış olup, yapılan planlamayla bölgedeki yol aksları genişletilmiş, sosyal donatı alanları arttırılmış ve emsal değerleri İstanbul geneli çerçevesinde dikkate alınarak daha yaşanabilir seviyelere çekilmiştir. Ayrıca, Fikirtepe’ye değer katacak planların, Bakanlığımızca sonuçlandırılacak kentsel tasarım projeleriyle gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.”

KENT SİLÜETİ KORUNACAK…

Planlama alanında bina yüksekliklerinin, silüet kotu göz önünde bulundurularak belirleneceği vurgulanan açıklamada, İstanbul kent silüetinin korunması için kentsel tasarım rehberindeki silüet modellemesine göre uygulama yapılacağı ifade edildi.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir