Bakanlık, Fikirtepe'de çözüm için sahada
 Haber Merkezi

Bakanlık, Fikirtepe’de çözüm için sahada

Bakanlık, Fikirtepe’de çözüm için sahada
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fikirtepe’deki yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verdi. Özhaseki, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm faaliyetlerinin iyi niyetle başladığını anlatarak, gönüllü aktörlerin zamanla geri çekilmesiyle vatandaşlarla müteahhitlerin karşı karşıya kaldığını söyledi.

Fikirtepe’de birtakım çözümsüzlüklerin insanları bıktırdığını belirten Bakan Özhaseki; “Bu bölge Kadıköy’ün en merkezi yeri. 45-50 bin kişiyi ilgilendirecek bir olay var ortada. Tabii, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bizler kentsel dönüşümün yasalarını yapıp, bu işi düzenlemeye çalışan bir kurumuz. Fiili olarak gidip arazide çalışan bir kurum değiliz” diye konuştu.

Fikirtepe

BAKANLIK, VATANDAŞ VE MÜTEAHHİTLER İLE BİR ARADA…

Özhaseki, Fikirtepe’deki olan bitene ve yıllardır süren birtakım sıkıntılara göz yummadıklarının altını çizerek, iki aydır farklı bir çaba içerisinde olduklarını anlattı. Fikirtepe’deki vatandaşlarla ve müteahhitlerle belli aralıklarla bir araya geldiğini belirten Bakan Mehmet Özhaseki, şunları ifade etti:

YILAN HİKAYESİNE DÖNEN ADALAR MEVCUT…

“Önce oradaki insanları dinledim. Platformlar var, derdini dile getirmeye çalışan insanların bir araya getirdikleri birliktelikler var, onları dinledim. Müteahhitler grubunu dinledim. Bulduğumuz çözümlerle şimdi Fikirtepe’de adeta çözüm ortağı gibi devreye giriyoruz. Biz oradaki sıkıntıları birkaç ana noktada tespit ettik. Sonra da her birine yeni çözümler getirdik. Aslında orada 60 civarında büyük ada var. Bu adalar içerisinde sadece 25 tanesi işi bitirmiş, işe başlamak üzere. 15 tanesi ihtilaflı, sıkıntılı ve adeta yıllardır yılan hikayesine dönen oradaki bu durumdan dolayı vatandaş müteahhitleri, müteahhitler de vatandaşları suçluyor.”

YENİ İMARLAR YAPILARAK ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, sıkıntıya düşen müteahhitler olduğu gibi, “Son anda nasıl istifade ederim” şeklinde müteahhitlerden daha çok şey koparmaya çalışanların varlığına da dikkat çekerek; “Bir taraftan sıkıntıya düşen müteahhitlerin ellerindeki imkanlara ortak oluyoruz, bir taraftan hiç başlanmamış adalarda İller Bankası ve Kiptaş olarak devreye giriyoruz. Diğer taraftan da çözüm bulamayan grupları birbirinden ayırarak, yeni imarlar yaparak orada yol açıyoruz. Öyle ümit ediyorum ki çok kısa sürede inşaatlar başlar ve inşaat süresi 2 sene gibi bir zaman içerisinde biter. Oradaki vatandaşın mağduriyeti de son bulur. Bunun çabası içerisindeyiz” değerlendirmesini yaptı.

KİPTAŞ VE BAZI FİRMALAR ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI…

Öte yandan, Fikirtepe kentsel dönüşüm alanında yaşanan tıkanıklığı gidermek amacıyla çalışmalarını hızlandıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mağduriyetleri gidermek için bir adım daha attı. Bakanlık koordinesinde Fikirtepe’deki inşaatların bitirilmesi için yürütülen çalışma kapsamında Bakan Özhaseki’nin de katıldığı toplantıda, Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve iki firma yetkilisi arasında protokol imzalandı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir