Balat'ın çocukları Kadıköy'de!
 Pınar Baltacı

Balat’ın çocukları Kadıköy’de!

Balat’ın çocukları Kadıköy’de!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’da faaliyet gösteren Bütün Çocuklar Bizim Derneği, yaklaşık iki yıldır Fatih Balat’ta bulunan Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmalarını sergi salonuna taşıdı. Kızıltoprak Fular’t Sanat Evi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Çocukların Gözünden Balat” isimli sergi, Balatlı çocukların çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Sergide, kendi semtlerindeki birçok detayı fotoğraflayan çocukların bakış açısıyla Balat’ı yeniden keşfedeceksiniz.

Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut
“ÇOCUKLARA SÖZÜMÜZ VARDI”

Projedeki amaçlarının çocukları kültür-sanata dair birtakım imkânlara ulaştırmak olduğunu ifade eden Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Balat, nispeten dezavantajlı bir bölge olduğu için buradaki çocukları kültür-sanat ile tanıştırmak istedik. Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle daha önce projelerimiz kapsamında yaz okulu düzenlemiş, tamamen gönüllü eğitmenlerimizle birçok etkinliği hayata geçirmiştik. O etkinliklerden biri de fotoğraf atölyesiydi. Çocuklar, öncelikle fotoğraf sanatçılarından teorik bir eğitim aldı. Ardından çevremizdeki insanların çekmecelerinde duran dijital fotoğraf makinalarını topladık ve hepsini iyileştirdik. Batarya ve hafızalarını değiştirdik, çocuklara dağıttık. Sergimizin hikâyesi böyle başladı. Bu etkinlik kapsamında bazı çocuklar, çok yakınlarında bulunan tarihi kiliseye ilk defa girdi. Onlara yepyeni bir dünyanın kapısı açıldı. Fotoğraflarını sergileyeceğimize dair sözümüz vardı, bugün de bu sözü hayata geçirdik.”

24 NİSAN’A KADAR ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ…

Sergi gelirlerinin bir kısmı Bütün Çocuklar Bizim Derneği’ne yine çocuklarla ilgili projelerde kullanılmak üzere bağışlanırken, küçük bir kısmı da çocuklara farkındalık yaratması açısından sanat payı olarak sunulacak. “Çocukların Gözünden Balat” sergisi, 24 Nisan 2019 tarihine kadar Fular’t Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir