Barış Manço sevgiyle anıldı
 Cenay Toprakkaya

Barış Manço sevgi ve özlemle anıldı

Barış Manço sevgi ve özlemle anıldı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’nin yetiştirdiği unutulmaz sanatçılardan Barış Manço, 20. ölüm yıldönümünde Kadıköy’de konser ve çeşitli etkinliklerle anıldı. Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki “Barış Manço’yu Sevgiyle Anıyoruz” etkinliğine sanatçının ailesi, dostları ve sevenleri katıldı. Eşi Lale Manço, Barış Manço’nun vefatının ardından geçen 20 yılda sanatçıya olan özlemin her gün arttığını belirterek, etkinliği düzenleyen Kadıköy Belediyesi’ne teşekkürlerini sundu.

Barış Manço

Lale Manço, yeni neslin Barış Manço sevgisinin de anne babaların sanatçıya duyduğu sevgiden kaynaklandığını vurgulayarak, tüm İstanbulluları 3 Şubat Pazar sabahı Kadıköy’den kalkacak “Barış Manço Özel Vapur Seferi”ne davet etti. Şarkıcı Aydilge’nin konseriyle devam eden etkinliğin sonunda, katılımcılara Manço’nun “Arkadaşım Eşek”, “Domates Biber Patlıcan” gibi sevilen parçalarının, karikatür sanatçısı Gökçe Akgül tarafından çizilen illüstrasyonlarının yer aldığı boyama kitabı hediye edildi.

“BARIŞA GİDİYORUZ”

Anadolu rock müziğinin efsane ismi Barış Manço, 3 Şubat Pazar günü ise vefatının 20. yılında mezarı başında anıldı. “Barışa Gidiyoruz” adlı etkinlik kapsamında Barış Manço Vapuru ile Kadıköy’den Kanlıca İskelesi’ne hareket eden sanatçının ailesi ve hayranları, yolculuk boyunca Manço’nun unutulmaz şarkılarını seslendirdi.  

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI…

Vapur yolculuğunun ardından sanatçının Kanlıca’daki mezarı başında, eşi Lale Manço ile oğulları Doğukan ve Batıkan Manço’nun ev sahipliğinde gerçekleşen anma etkinliğinde duygusal anlar yaşandı. Sanatçının kabrine karanfil bırakan ailesi ve sevenleri, burada Manço’ya olan sevgilerini dile getirdi. Anma törenine katılan çok sayıda vatandaşa lokma dağıtıldı. Etkinliğine katılan vatandaşlar, daha sonra Barış Manço Vapuru ile Kadıköy’e hareket etti.

BİNALİ YILDIRIM’DAN BARIŞ MANÇO EVİ’NE ZİYARET…

Barış Manço’nun ölüm yıldönümünde TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım da Moda’da bulunan Barış Manço Evi’ni ziyaret etti. Lale Manço ve Batıkan Manço’nun eşlik ettiği Binali Yıldırım, Manço ailesi ve çocuklarla beraber hatıra fotoğrafı çektirdi. Müzeyi gezdikten sonra basına açıklama yapan Yıldırım, şunları ifade etti:

BARIŞ MANÇO SEVGİSİ BİTMİYOR, BİTMEYECEK…

“Barış Manço sadece Kadıköy ve Moda’nın değil, Türk milletinin gönlünde taht kurmuş, efsanevi sanatçımız. Bugün vefatının 20. yıldönümü, yıllar geçse de Manço sevgisi bitmiyor. 7’den 70’e herkes, onun uzun yıllar yaşadığı bu evde, Barış Manço Evi’nde geriye bıraktığı hatıralarıyla karşılaşmak ve onu hatırlamak için buraya geliyorlar. Barış Manço, adı gibi hep barışı söylerdi, kardeşliği anlatırdı. Onu dinlerken insanlar huzur bulurdu. Sadece bir sanatçı değil, insan sevgisi iliklerine kadar işlemiş, değerli insandı. Kendisini, hatıralarını saygıyla anıyoruz. Mekanı cennet olsun.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir