Başbakan, Marmaray’ın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi…
 Kadir Toprakkaya

Başbakan, Marmaray’ın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi…

Başbakan, Marmaray’ın ilk test sürüşünü gerçekleştirdi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Boğazı’nın altından Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak Marmaray’da sona yaklaşıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmaray ile Kartal-Kadıköy metro hattı aktarma durağı Ayrılıkçeşme’de, Marmaray Projesi’ne ilişkin incelemelerde bulundu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın brifinginin ardından konuşan Başbakan Erdoğan; “Buna asrın projesi demek yanlış olur, aslında asırların projesi… Böyle bir projeyi ilk defa gerçekleştiriyoruz. 29 Ekim 2013′te, artık o vaat ettiğimiz süre bitiyor ve yolcu taşımaya başlanıyor” dedi.

29 EKİM’E YETİŞECEK…

10 kilometrelik Ayrılıkçeşme-Yenikapı arasının test sürüşünü yapacağını dile getiren Erdoğan, test sürüşüyle de 29 Ekim’e yönelik çalışmaların devam edeceğini belirterek, proje kapsamında yeraltı çalışmalarının yanı sıra yerüstünde de trafiğe yönelik düzenlemelerin yapıldığını, bunların da 1,5 ay içinde biteceğini ifade etti.

150 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU…

Projenin 150 yıllık bir rüya olduğunu dile getiren Erdoğan; “Bu proje sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin projesi değil, aynı zamanda Pekin-Londra hattını birbirine bağlayacak ve bu arada yine yürümekte olan Kars-Tiflis-Bakü hattıyla da bütünleşecek dev bir projedir” dedi.

SAATTE 75 BİN YOLCU TAŞIYACAK…

Başbakan Erdoğan, tek yönde saatte 75 bin yolcu taşınacağını, her 2 dakikada bir trenin çalıştırılabileceğini anlatarak; “İstanbul’un kentiçi ulaşımında raylı sistemin payı yüzde 8′den yüzde 28′e çıkıyor. Bu da bizim ayrı bir zenginliğimiz olacak. 1,5 asırlık geçmişe sahip demiryolları Cumhuriyet’in ilk 25 yılında en parlak dönemini yaşadıktan sonra, yarım asrı geçen bir sürede ihmal edildi. Biz ise bu demiryolu seferberliğini başlattık. İstanbul’umuzda şu ana kadar yaklaşık 120 kilometrelik bir demiryolu ağı kuruldu. 2023′e vardığımızda ise, bunu yaklaşık 720 kilometreye ulaştırmanın şu anda çalışmaları yapılıyor” diye konuştu.

MARMARAY BÜYÜK KONFOR GETİRECEK…

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Marmaray ile Ayrılıkçeşme-Yenikapı güzargahında test sürüşü gerçekleştirdi. Test sürüşünün ardından gazetecilere açıklama yapan Erdoğan; “Mutluluk içerisinde şunu söyleyebilirim ki, hakikaten çok ciddi bir konfor… Bu ciddi konfor içerisinde ne gürültü, ne de patırtı var. Gayet sakin bir şekilde yolculuğunuzu gerçekleştiriyorsunuz” dedi.

KAZLIÇEŞME – KADIKÖY ARASI 19 DAKİKA…

Marmaray Projesi’nde metro, denizin altından 4 dakikada geçecek. Yaklaşık 14 kilometrelik hatla Kazlıçeşme-Kadıköy arası 19 dakikaya inecek. Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme arasındaki hat 29 Ekim’de açılacak. Marmaray Projesi’nin tamamı ise 2015′te bitecek. Projey ile birlikte Halkalı-Gebze arası 105 dakikaya düşecek.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir