Bayraklarla Formula 1 pistinden Bağdat Caddesi’ne…
 Kadir Toprakkaya

Bayraklarla Formula 1 pistinden Bağdat Caddesi’ne…

Bayraklarla Formula 1 pistinden Bağdat Caddesi’ne…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul ve Kadıköy, çok renkli ve anlamlı bir organizasyona evsahipliği yaptı. Yarım yüzyılı devirmiş otomobiller, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında Formula 1 pistinde Türk bayraklarıyla zafer turu attılar ve daha sonra Bostancı Sahilyolu’nu takiben Bağdat Caddesi’ne ulaştılar.

Araçlardan sallanan Türk bayrakları ve çalınan klasik klakson sesleri, Kadıköylülere nostaljiyi ve zafer gururunu birlikte yaşattı. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) ve İstanbul Ticaret Odası’nın işbirliğinde gerçekleşen etkinliğe, beklenenin çok üstünde yaklaşık 150 klasik araç katıldı.

Program, araçların TEM Çamlıca Gişeler’den İstanbul Park Formula 1 pistine doğru hareket etmesiyle başladı. Yolda 150 civarında klasik aracı seyir halinde gören diğer sürücüler, şaşkınlıklarını gizleyemediler ve coşkulu tepkiler sergilediler. İstanbul Park’a varılmasıyla birlikte konuya ilişkin konuşmalara başlandı.

“ULUSAL BAYRAMLARIMIZI EN COŞKULU ŞEKİLDE KUTLAYACAĞIZ”…

İlk sözü alan İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği Başkanı Serkan Okay; “Bugüne kadar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramları’nda Avrupa Yakası’nda Vatan Caddesi’nde, Anadolu Yakası’nda ise Bağdat Caddesi’nde klasik araçlarımızla Cumhuriyet Kortejleri oluşturduk. Ama bugün itibarıyle, ulusal bayramlarımızı unutmamak ve unutturmamak ve daha coşkulu kutlamalar yapabilmek adına 19 Mayıs’larda ve 30 Ağustos’larda da  klasik otomobilciler olarak bayraklarımızla yollarda olacağız. Milli birlik ve beraberliğimizin korunması, ulusal bayramlarımızı en coşkulu şekilde kutlayabilmeyle doğru orantılı” şeklinde konuştu.

“FORMULA 1 YARIŞLARI EN KISA SÜREDE ÜLKEMİZE GERİ DÖNMELİDİR”…

İkinci konuşmayı yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ise; “Öncelikle İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin işbirliğine çok teşekkür ederiz. Zafer Bayramı’mızın kutlanmasına büyük renk kattılar. Formula 1 yarışları, en kısa sürede ülkemize geri dönmelidir. Bu yarışlar, tüm dünyada 3 milyar izleyicisiyle Türkiye’nin ve İstanbul’un tanıtımına büyük katkı sunacaktır. Bu aktivite, bir nevi yarışların geri gelmesine çağrı niteliğinde  de algılanmalıdır” dedi.

BÜYÜK BİR GÖRSEL ŞÖLEN YAŞANDI…

Konuşmaların ardından klasik otomobiller düzenli olarak piste alındı. Bayrakların araçlardan sallanmasıyla büyük bir görsel şölen yaşandı. Bu defa pistteki amaç sürat değil, zafer turuyla işgal kuvvetlerinin vatan topraklarından kovulmasının yıldönümünü kutlamaktı.

KADIKÖYLÜLER ALKIŞLARLA KARŞILADI…

Pistte atılan bayraklı zafer turlarının ardından araçlar, Sahilyolu istikametinden Bağdat Caddesi’ne giriş yaptılar. Aynı coşku burada da devam etti. Ulusal bayramların kutlanmasında çok hassas olan Kadıköylüler, bu görsel şölene alkışlarla katkı sundular. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği, yaklaşan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla oluşturacakları Cumhuriyet kortejlerinin hazırlıklarına şimdiden başladı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir