"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Belediye binası yıkılacak, yeşil alan yapılacak!

Yazar: Kadir Toprakkaya

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Hasanpaşa’da bulunan belediye binasını yıkarak, bu bölgeyi yeşil alan ve deprem toplanma alanına çevireceklerini açıkladı. Odabaşı, Söğütlüçeşme AVM projesiyle ilgili olarak da TCDD’nin açıklamasına göre Söğütlüçeşme’ye AVM yapılmayacağını duyurdu.

Kadıköy Belediyesi’nin Hasanpaşa’daki binası, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kararıyla 10 yıllığına Kadıköy Belediyesi’ne tahsis edilmişti. O karar, Kadıköy Belediyesi’ne resmi olarak da tebliğ edildi ve belediye binasının bulunduğu arsa resmen Kadıköy Belediyesi’nin oldu.

Belediye binası yıkılacak
ŞERDİL DARA ODABAŞI: SIKIŞIK BİR KADIKÖY VAR…

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Gazete Kadıköy’e yaptığı açıklamada belediye binasını yeni bir yere taşıdıktan sonra bu arsayı yeşil alana, meydana dönüştürme projeleri olduğunu duyurarak, şunları ifade etti: “Kadıköy’de yeşil alan ve deprem toplanma alanı sıkıntısı var. Özellikle pandemi sürecinde deneyimledik; insanların bir araya gelebileceği, gezebileceği yeşil alanlar çok sınırlı. Sıkışık bir Kadıköy var. Eğer yeni bir yer bulabilirsek, Kadıköy Belediyesi’nin mevcut binasını yıkarak, burayı da bir yeşil alana ve meydana çevirme projemiz var. Bununla ilgili tüm girişimlerimizi yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Belediye binamızı yeniden inşa edebileceğimiz bir arsayı bulma aşamasındayız. Bu gerçekleştiği takdirde, binamızı yıkarak burayı da yeşil alana, meydana dönüştüreceğiz.”

“DAVAMIZ HALA DEVAM EDİYOR”

Var olan 10 yıllık tahsisin ileride daha da uzayacağını düşündüğünü belirten Başkan Odabaşı, son günlerde çok tartışılan Söğütlüçeşme tren istasyonuna AVM yapılma projesine dair de açıklamalarda bulunarak, hukuki süreci şöyle özetledi: “Var olan projenin bütünüyle iptal edilmesi için bir dava açmıştık. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi, Bölge İdare Mahkemesi ise bu yürütmeyi durdurma kararını kaldırarak, projenin devamına karar verdi. Ancak, İdare Mahkemesi’nde davamız hala devam ediyor. İstanbul Valiliği, bu bölgeyle ilgili olarak ‘ÇED raporu alınmasına gerek yoktur’ diyor. Ona dair de dava açtık, o da devam ediyor.

Söğütlüçeşme
SÖĞÜTLÜÇEŞME’YE AVM YAPILMAYACAK…

Hukuksal süreç devam ederken, biz değişik mecraları kullanarak gazetelerde, televizyonlarda Söğütlüçeşme’de AVM yapılmasına karşı olduğumuzu defalarca beyan ettik. Bununla ilgili sosyal medya çalışmaları yaptık, kamuoyunu aydınlatmak için açıklamalar yaptık. Kadıköy halkı da bize destek verdi. Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bir açıklama yaptı. Açıklamanın ilk cümlesi; ‘Söğütlüçeşme tren istasyonudur, bir AVM projesi değildir’ şeklindeydi. Bu bizim için çok olumlu bir gelişme ve çok kıymetli bir açıklama. Bu açıklama uyarınca şunu anlıyoruz; TCDD yani Ulaştırma Bakanlığı, istasyon binasını yenileyecek. Bir viyadük yapılması gerekiyor, onu yapacak. Bunun haricinde bir AVM yapmayacak. Çünkü açıklamanın içeriği bu.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ…

Açıklamada bu bölgede yeşil alanların, yürüyüş alanlarının olacağını belirtiliyor. Eğer gerçekten böyle bir proje varsa ve bunu uygulayacaklarsa, bizim bu projeye karşı çıkmamız mümkün değil. Çünkü yeşil alan yapmayı hedefliyorlar. Fakat yine bir AVM projesi getirirlerse, biz buna karşı çıkmaya devam edeceğiz. Şu anda bize ulaşmış somut bir proje veya bilgi yok. Sadece duyumlarımız var, aktarılan bazı bilgiler, açıklamalar var. Tekrarlamak gerekirse, Bakanlığın açıklamasını çok kıymetli ve değerli buluyoruz. Sürecin takipçisi olacağız.”

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et