Belediye kursunu tamamladı, sanat atölyesi açtı
 Cenay Toprakkaya

Belediye kursunu tamamladı, sanat atölyesi açtı

Belediye kursunu tamamladı, sanat atölyesi açtı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi’nin girişimcilik eğitimlerini tamamlayan Rabia Özdemir Tokat, Kadıköy’de sanat atölyesi açtı. Kadıköy Belediyesi’nin KOSGEB, ILO, İŞKUR ile birlikte yürüttüğü “Kadınlar İçin Daha Çok ve Daha İyi İşler” projesi kapsamında girişimcilik eğitimini tamamlayıp, Haziran ayında sertifikasını alan Tokat, seramik eserler ürettiği galerisini açtı.

Daha önceden de girişimcilik eğitimi aldığını, ayrıca jüri özel ödülü de kazandığını söyleyen Rabia Özdemir Tokat, aynı zamanda işletme ve kamu yönetimi mezunu. Kadıköy Belediyesi’nin girişimcilik eğitimlerine katılıp, sertifikasını alan Tokat, sertifikasını aldığı gün kadınların da iş hayatında erkeklerle birlikte yer alması gerektiğini ifade ederek; “Hem eğitimli olmalıyız, hem de iş hayatında olmalıyız ki çocuklarımıza da örnek olalım” demişti. Kadıköy Bahariye’de seramik atölyesini açan Rabia Özdemir Tokat, sanat galerisindeki bir rafı da kendisi gibi çalışma yaşamında yer almak isteyen kadınlar için ayırdı.

rabia özdemir tokat sanat atölyesi

KADIKÖY’DEN YURT DIŞINA AÇILACAK…

Seramik, resim ve heykel çalışmaları olan Rabia Özdemir Tokat, “Girişimcilikte Önce Kadın” konulu bir projede ödül kazandı. Bu yarışmadaki başarısıyla bir firma üzerinden yurt dışında da satış yapmaya başlayan Tokat, Kadıköy Belediyesi’nin girişimcilik eğitimlerini de tamamlayıp, sertifikasını aldıktan sonra sanat atölyesini Kadıköy’de açtı. Çalışma hayatını tanımaları için burada deneyimlerini kadınlarla paylaşmak istediğini anlatan Rabia Özdemir Tokat, girişimcilik eğitimi sertifikasını aldıktan kısa bir süre sonra açtığı dükkanında modern seramik ürünler yapmaya başladı. Hem üretip hem de satış yaptığı ve butik atölye olarak adlandırdığı sanat atölyesinde seramik, heykel ve takı derslerinin verileceğini de belirten Tokat, şunları ifade etti:

ÜRETİM YAPAN KADININ SATIŞ ALANI ÇOK AZ…

“İstanbul’a taşınırken özellikle Kadıköy’den bir ev tuttum. Atölyem de burada olsun istiyordum; kısmet oldu, onu da burada yaptık. Üreten kadınlara da burada bir stant ayıracağız. Buraya ürünlerini koyabilecekler. El sanatları, şık tasarımların bazılarını vitrine, bazılarını stantlarımıza koyacağız. Üretim yapan kadının satış alanı çok az. Kadıköy’de belediyemiz bir Potlaç Pazarı kurdu, oraya ürünler koyuluyor. Benim de orada ürünlerim var ama böyle bir dükkanda satmak, Kadıköy’de bir vitrin ürünü olması bir kadın için mutluluk verici bence. Kadınlar için böyle bir şey düşünüyoruz burada. Kadıköy Belediyesi, çok güzel bir şey yaptı Potlaç’la birlikte. Mesela ben hep karşı taraftaki galerilerle çalışıyordum. Kadıköy’de benim tanınmama vesile oldular.”

sanat atölyesi

Kadıköy Belediyesi’nin girişimcilik eğitimlerini tamamlayan Rabia Özdemir Tokat, Kadıköy’de sanat atölyesi açtı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir