Beyaz gıdalardan kansere davet…
 Kadir Toprakkaya

Beyaz gıdalardan kansere davet…

Beyaz gıdalardan kansere davet…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Daha genç ve daha ince bir siz için, beslenme alışkanlıklarının mercek altına alınması şart… Yapılması gerekenlerden en önemlisi; beyaz ekmek, makarna, pirinç ve patates başta olmak üzere beyaz gıdalardan uzak durmak…

Toplumumuzda çok fazla beyaz un ve şeker tüketiliyor. Vücudumuz ise, doğal ve rafine edilmemiş gıdalar tüketmek üzere tasarlanmış. Tam buğday unu ile yapılan ekmek, sebze, meyve, balık, baharatlara dosttur. Vücudun gereksinim duyduğu gıdalar alınmadığı ve besin öğesi çok az ve kimyasallarla dolu gıdalar tüketildiği zaman, vücutta biyoloji ve kimya bozulma başlar.

Alınan gıdalar, çoğu zaman nişastadan zengin, fakat besin maddesi bakımından fakirdir. Bu gıdalar, bel çevrenizin genişlemesine ve ömrünüzün kısalmasına yol açar. Yapılan son araştırmalarda, beyaz ekmek, pirinç ve makarna tüketiminin de bir risk faktörü olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Yüksek miktarda ekmek ve makarna tüketmek, insulin ve dolayısıyla büyüme faktörlerinin artmasına yol açarak, kanser riskini artırabilmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalarda, nişastadan zengin yiyeceklerin tüketiminin pankreas kanserini ve diğer kanserleri artırabildiği belirtilmektedir. Bir kanser enstitüsündeki araştırmacılar da, aşırı insulinin pankreas kanserini artırdığı konusunda hemfikirdir.

Uluslararası Kanser Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ise, yiyeceklerle böbrek kanseri arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Böbrek kanseri olan 767 erkek ve kadın üzerinde yapılan araştırmada, bir günde daha fazla ekmek tüketen kişilerin, diğerlerine göre böbrek kanserine yakalanma riskinin daha fazla olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ekmek tüketimi, böbrek kanseri riskini yüzde 29 artırmaktadır. Ekmekte bu risk daha fazla olmakla birlikte, makarna ve pirinç de birer risk faktörü olmayı sürdürmektedir.

Yiyecek paketlerinin üzerinde genelde rafine beyaz un, zenginleştirilmiş un, beyazlatılmamış un, şekillendirilmiş buğday, irmik yazar. Etiketleri dikkatlice okuyun ve tam buğday unu olan ekmeği tercih edin.

 

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir