Bilgiyolu kalitesi ile Kadıköy'ün eğitiminde yeni rüzgarlar
 Haber Merkezi

Bilgiyolu kalitesi ile Kadıköy’ün eğitiminde yeni rüzgarlar

Bilgiyolu kalitesi ile Kadıköy’ün eğitiminde yeni rüzgarlar
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

20 yıllık eğitim tecrübesi ve donanımı ile Birey Eğitim Kurumları, Kadıköy’e Bilgiyolu Koleji’ni kazandırdı. Birey Grup bünyesindeki eğitim kurumu, İstanbul’un modern ve gelişen yüzü Hasanpaşa’da, yeni Fikirtepe’nin hemen yanında, yaklaşık beş bin metrekarelik geniş bir alanda kuruldu. Bilgiyolu Koleji’ni diğer okullardan ayıran en önemli özelliği ise, kendi bünyelerindeki Bilgiyolu Yayınları ile çeyrek asra yakın süredir eğitim sektörüne kazandırdıkları paha biçilemez kitapçıklar ve soru-cevap materyallerle birlikte gelen birikim, deneyim…

Titizlikle sürdürülen restorasyon çalışmasının ardından Kadıköy, 700 öğrenci kapasiteli, donanımlı bir eğitim kuruluşuna kavuştu. Anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hizmet vermek üzere kayıtların başladığı okul, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerine bağlılık yönleriyle özellikle sosyal medyada çeşitli görsellerle geniş kitlelerce paylaşılarak, ilgi odağı olmaya başladı. Öğrenci, öğretmen ve velileri ilk adımlarında özel bir tasarımla karşılayan Atatürk Köşesi, okulun iç dünyasının bir yansıması olarak görülüyor.

Bilgiyolu Kolejleri Genel Müdürü Hakan Alsaç…

HAKAN ALSAÇ: ÖZ KAYNAKLARIMIZLA PAYLAŞIMI SAVUNUYORUZ…

Birey Eğitim Kurulumları’nın 20 yıllık eğitim sürecinde kendi yayınları olan kitaplar, kitapçıklar ve soru bankaları ile öğrencilerinin eğitiminde farklı bir kategoride olmanın mutluluğu ve sorumluluğu içerisinde bulunduklarının altını çizen Bilgiyolu Kolejleri Genel Müdürü Hakan Alsaç, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları ifade etti:

“Akademik birikimimizi Kadıköy ile paylaşmaya başladık. Hasanpaşa’da Uzunçayır Caddesi’nin ‘Eğitim Caddesi’ olması sürecine de katkı sağlamak  istedik. Birey Çocuk Akademisi projemize de ayrıca önem veriyoruz, hatta bu içeriğiyle Türkiye’de ilkleri barındırıyor. Yine diğer yandan anaokulu, ilkokul ve ortaokulda sadece öğrenciye değil, öğretmenlere yönelik de yatırımlar planlıyoruz. Öğretmenlerimiz de gelişen ve değişen dünyanın koşullarına göre sürekli kendilerini güncelleyerek, kişisel gelişimlerini en hat safhada tutacaklar. Hangi branşta olursa olsun, herkesin İngilizceyi ana dili gibi bilmesi bizim için önemli. Programlarımızı bu yönde yapıyoruz. Öğrenciler gibi öğretmenlerin de kendi aralarında grupları olacak; drama, müzik, görsel sanatlar gibi kendilerini geliştirecek faaliyetlere katılacaklar.

Anaokulu ve ilkokulda mühendislik yaklaşımımız ön planda; kodlama ve robotik çalışmamız öğrencilerimizin daha güzel bir geleceği için hizmetlerinde. Ortaokulda derslerimizin anlatımı STEM ile; pratiğin teoriye dönüştürülmesi tekniğiyle yapılıyor. Kapalı spor salonumuz, basket ve futbol sahası, portatif voleybol sahası gibi donanımlarımız da, daha sağlıklı bedenlere sahip olabilmeleri için öğrencilerimizin olabildiğince faydalanabileceği alanlar haline dönüşüyor.

ÖĞRENCİLERİMİZİN YEMEĞİ ‘ANNE ELİ’ DEĞMİŞ GİBİ…

Öğrencilerimizin mutluluklarını çok önemsiyoruz. Bunun için de sağlıklı yemekler bir hayli önemli. Kurumumuz bünyesindeki üretimimiz ile yemeklerimizi öğrencilerimizle buluşturmak üzere düğmeye bastık. Dışarıdan gelen, ‘ne olduğunu bilmediğimiz’ değil, kendimizin emin olduğu yiyecekleri öğrencilerimize yedireceğiz. Kendi çocuklarımızda olmasını istediğimiz gibi.”

Bilgiyolu

Bilgiyolu Koleji Kadıköy Kampüsü Müdürü Arzu Öztürk…

ARZU ÖZTÜRK: HEDEFİMİZ, ATATÜRK İLKELERİNE BAĞLI BİR DÜNYA VATANDAŞI YETİŞTİRMEK…

Hakan Alsaç’ın yanı sıra Bilgiyolu Koleji Kadıköy Kampüsü Müdürü Arzu Öztürk de, Kadıköy Life Dergisi’ne değerlendirmelerde bulundu. İşte derginin son sayısında da yayınlanan yazının tamamı: 1998 yılında kurulan Birey Eğitim Kurumları, sektördeki 20 yıllık deneyimini daha ileriye taşımak ve geleceğin bireylerini yetiştirmek amacıyla Bilgiyolu Koleji’ni kurma kararını aldı. 2017-2018 döneminde, 5 kampüs ile eğitim-öğretim hayatına başlayacak olan koleji, Kadıköy Kampüsü Müdürü Arzu Öztürk anlattı.

HEM MİLLİ SPORCU HEM ÖĞRETMEN HEM DE YÖNETİCİ…

Eğitim sektöründe 16 yıllık deneyimi olan Arzu Öztürk, aynı zamanda başarısı tescilli bir sporcu. “9 yaşında bir hevesle başladığım spor dalında, ortaokula geldiğimde milli sporcu olmuştum. Uluslararası judo yarışmalarında birçok derecem var. Üstün başarılı sporcular kapsamında sınavsız olarak Muğla Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi Bölümü’ne girdim. Mezun olduktan sonra 3 yıl İzmir Özel Türk Koleji’nin Marmaris Kampüsü’nde öğretmenlik yaptım. Daha sonra İstanbul’da İstek Vakfı Atanur Oğuz Okulları’nda çalıştım. Yeditepe Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetim yüksek lisans programını bitirdim. Doktora programındayım. Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Temel Lisesi’nde ve Bahçeşehir Uğur Okulları’nda müdür olarak çalıştım. Bilgiyolu Koleji ile 2017 yılı başında yollarımız birleşti. Birey Eğitim Kurumları kuruluşu ve Bilgiyolu Yayınları’nın Türkiye’de pazar lideri oluşu, tercih yapmamı kolaylaştırdı. Yeniliklere ve gelişime açık bir okulla buluşmanın heyecanı ile akademik ve sosyal yönden başarılı öğrenciler yetiştirmek üzere görevime başladım.”

BİREY GRUP

Arzu Hoca ile röportajımız devam ederken aramıza katılan Bilgiyolu Kolejleri Genel Müdürü Hakan Alsaç, Birey Grup hakkında bilgi veriyor: “Birey Eğitim Kurumları, yıllarını eğitime adamış, uzmanlığını verdiği eserlerle kanıtlamış öğretmenler tarafından kurulmuş. Her öğrenciye uygun koşullarda, yöntem ve zaman sağlanması ile etkili öğretimin mümkün olduğunu savunan ‘Tam Öğrenme Yöntemini’ bir model olarak ortaya koyan ve geliştiren, eğitim ve öğretimin klasik kalıplarını aşarak bireyselliği ön plana çıkaran bir kurum. Bilgiyolu Kolejleri olarak Ümraniye, Bağcılar, Çekmeköy, Kavacık ve şu anda içinde olduğumuz Kadıköy Kampüsü olmak üzere beş kampus ile eğitime başlıyoruz. Burası aynı zamanda Bilgiyolu Koleji Genel Müdürlüğü. Birey Çocuk Akademisi ise yıllar önce patenti alınan bize ait bir marka. Anaokulu olarak faaliyet gösterecek olan projemiz, ilk olarak Kadıköy kampüsümüzde hayata geçecek. Bilgiyolu Koleji ile aynı kampüs içerisinde olmanın avantajını yaşayacak olan anaokulumuzda, İngilizce eğitimi Türk ve yabancı hocalar tarafından verileceği gibi, resim, müzik, beden eğitimi ve drama gibi branş hocalarımız tam zamanlı hizmet vererek rekabette taklit edilemeyecek bir model ile dünya markası olmayı hedefliyoruz.

Bilgiyolu Yayıncılık, 20 yıldır sektörde olan büyük bir şirket. 25 bin m2’lik kapalı alanda tam donanımlı ve son teknolojiye sahip bir matbaası var. Uzman eğitimci kadromuzun titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucunda geliştirdiği, Bilgiyolu Ders Anlatım Föyleri (DAF) ve farklı seviyelerde hazırlanmış Soru Bankaları (Temel-Orta-İleri Düzey) ile öğretmenler ve öğrencilere hizmet veriyor. Buradaki amacımızı konuların DAF’lar üzerinden zamanı en etkin şekilde kullanarak, akıllı tahtalar aracılığıyla işleyip, sonrasında soru bankaları ile ödevlendirilerek öğrencilerin takip edilmesi olarak özetleyebiliriz.

Bir de mobil uygulamalarımız var. EIS Yayınları (Effective Instructing System-Etkili Öğretme Sistemi), ders anlatım föylerinden oluşuyor. Her ders föyünde ayrılabilir 8 çalışma sayfası var. Öğrenci günlük ders programına göre bunları tek tek kullanabiliyor. Föylerdeki konulara yönelik online ders videoları ile de öğrenilen konuların pekiştirilmesi sağlanıyor. BRY cepte adını verdiğimiz uygulamamızın 250 bin olan abone sayısını, 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. Bunlar sayesinde bilgiye her an, her yerde, anında ulaşılabiliyor.

Birey, dershanecilik kökenli bir kurum. Sınav bizim işimiz. Bu özellikle TEOG sınavı açısından çok büyük bir avantaj. Tüm bu yayıncılık ve eğitim alanındaki tecrübe, Bilgiyolu Koleji öğrencilerinin gelişimi ve sınavlara hazırlanmasında kullanılacak.”

ÇİFT YABANCI DİL VE TEKNOLOJİ OKURYAZARLIĞI…

Özel okulu özel yapan, yabancı dil kalitesi, spor ve sanat faaliyetleridir. Bilgiyolu Koleji, yabancı dil eğitimiyle öğrencilerine dünya vatandaşı olma imkânı sağlıyor. “Öğrencilerimizin, uluslararası arenada kendilerine iş fırsatı bulabilecek donanımlarda yetişmesinin yolu yabancı dil bilmekten geçiyor. Tüm planlarımızı bu yönde yapıyor, eğitim sistemimizi bu şekilde tasarlıyoruz. Bilgiyolu Koleji’nde okuyan çocukların, İngilizceyi A2 seviyesinde öğrenebilmesi için haftada 18 saat İngilizce dersimiz var. Ayrıca 5. sınıftan itibaren ikinci dil olarak 21 ülkede resmi dil olan İspanyolcaya başlıyoruz. Öğrencilerimizin en çok kullanılan bu ikinci dünya dilini belli seviyede öğrenmesi bizim için önemli. Yabancı Dil Bölümümüz, öğrencilerimizi İngilizce eğitimi alanında uluslararası geçerliliği olan CAMLA sınavlarına hazırlayacak ve uluslararası geçerliliğe sahip sertifikalar ile İngilizce seviyelerinin belgelenmesini sağlayacak. Öğrencilerimizin, dünya üzerinde en çok kullanılan iki dili öğrenerek mezun olmasını istiyoruz. Uzaktan eğitim ve multimedia çözümleri alanında faaliyet gösteren Unlimited Educational Services ile iş ortaklığı yapıyoruz. Bu firma, bizim öğretmenlerimizin eğitim seviyesini tespitte, onların denetiminde ve öğrencilerin mevcut durumunun saptanmasında bize yardımcı olacak, İngilizce ve İspanyolca eğitim materyallerimizi sağlayacak.

Üstünde önemle durduğumuz bir diğer konu ise teknoloji okuryazarlığı. Aralarında dünyanın en meşhur programcılarından Bill Gates ve Mark Zuckerberg’in de bulunduğu bir grup programcı, Amerika’da mühendislik yaklaşımı öğrenmenin yaygınlaşması için bir proje başlattılar. Gelecekteki iş başarısı için çocuklarımızı vakit geçirmeden mühendislik yaklaşımıyla tanıştırmak gerekiyor. MEB’in ‘mühendislik yaklaşımı’ eğitimini müfredata almak için çalışmalar yaptığını biliyoruz. Biz de bu yüzden mühendislik yaklaşımı, robotik ve STEM eğitimlerine çok önem veriyoruz. Çocuklara mühendislik yaklaşımını sevdirecek ve eğlendirecek şekilde hazırlanmış birçok uygulama mevcut ama biz kendi markamızı oluşturmak üzere Denizli Üniversitesi ile iş ortaklığı yaptık.”

ÖZEL TASARLANAN BİNA VE ÖZENLE SEÇİLEN ÖĞRETMENLER…

Bilgiyolu Koleji, özel olarak projelendirilmiş iki binadan oluşuyor. Ana binada, 18-20 kişi kapasiteli sınıflar, Fen Bilimleri Laboratuvarı, Teknoloji Laboratuvarı, Görsel Sanatlar Odası, Kütüphane ve Yemekhane var. İkinci bina ise Birey Çocuk Akademi adı ile çalışacak olan anaokuluna ayrılmış. Burada 5 sınıf, ayrı bir yönetim katı ve sabah anaokulu, öğleden sonra ise ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin kullanacağı bir jimnastik salonu bulunuyor. Her bir detay, ince ince düşünülerek oluşturulmuş. Okul tercihinde eğitim sistemi kadar okul binasının da önemli bir etken olduğunu belirten Öztürk, açıklamalarını şöyle sürdürüyor:

“Velilerimiz, eğitim kalitesinin yanı sıra okul binasının fiziki yapısı ve güvenliğine de bakıyor. İlk ve ortaokul sınıflarımız, özel tasarlanmış akıllı, teknolojik sınıflar olarak düzenlendi. Anaokulumuz, öğrencilerimizin yaş grup ve hareketlerine uygun ergonomik mobilyalarla oluşturuldu. Renk kullanımı, malzemelerin seçimi titizlikle yapıldı. Onlara hayvan ve bitki sevgisini aşılayabilmek için bahçemize minik bir kümes ve sera kurduk. Toplantı ve sanatsal etkinliklerimiz için 140 kişilik konferans salonumuz var. Tüm yemeklerimiz, Bağcılar kampüsümüzdeki mutfakta pişirilip getirilecek ve buradaki yemekhanede öğrencilerimize sunulacak.

Atatürk’ün dediği gibi ‘geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır’. Bu sözü kendimize örnek alıp, geleceğin bireylerini yetiştirecek öğretmenlerimizin seçiminde çok titiz davranıyoruz. Alanında deneyimli öğretmenlerimizin yanı sıra yetiştirilmek üzere genç arkadaşlarımızı da kadromuza kattık. Her biri örnek ders anlatımı yapılarak aldığımız bu arkadaşlarımız, ilk olarak derslere deneyimli öğretmenlerimiz yanında girerek tecrübe kazanacak, sonrasında eğitim verecek. Bilgiyolu Koleji, akademik başarı yanında spor ve sanat alanında başarıya da çok önem veren bir okul. Bu yüzden bu başarıyı destekleyecek branş öğretmenlerimiz ve spor ve sanat etkinliklerimizi yapacağımız alanlar bizim için çok önemli. 1,5 dönümlük arka bahçemizin bir kısmını çok amaçlı spor sahası olarak düzenledik. Öğrencilerimiz burada voleybol, basketbol veya futbol oynayabilecek.

Bilgiyolu Koleji olarak ülkemize iyi bir doktor, avukat ve mühendis kadar iyi birer sanatçı da yetiştirmek hedeflerimiz arasında. Yetenekli öğrencilerimizin iyi birer tiyatrocu, ressam veya dansçı olma yolunda ilerlemesini sağlamak istiyoruz. Bu yüzden çocuklarımızın doğru yönlendirilmeleri adına Bilgiyolu Koleji müfredatına resim, dans, tiyatro/drama ve halk oyunları derslerini de aldık.”

Birey Grup çatısının altında bulunan eğitim birimleri ve içerikleri aşağıdaki gibidir:

Birey Eğitim Kurumları:

– Birey Dershaneleri

– Birey Temel Liseleri

– Birey Anadolu Liseleri

– Birey Kolejleri

Bilgiyolu Koleji (Ana sınıfı, İlkokul, Ortaokul)

Birey Çocuk Akademisi (Anaokulu)

Yayınlar:

– Bilgiyolu Yayınları

– Birey Yayınları

– Eis Yayınları

Birey Akademi:

– Bry PLE

– EIS Ders Anlatım Videoları

– Danışmanlık

– Bry ve Eis Cepte (Mobil Uygulamalar)

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir