Kadir Toprakkaya

Bina çatılarına yeni standart geliyor…

Bina çatılarına yeni standart geliyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği”ne göre; bina çatılarında kullanılacak malzeme, yörenin mimari özelliğine ve iklim şartlarına uyumlu olacak.

Konutlar hariç olmak üzere çatı araları; yangın tedbirleri alınmak şartıyla sergi salonu, toplantı salonu, yemekhane, spor salonu gibi ortak kullanımlı alanlar olarak kullanılabilecek. Çatıya ait teraslar, ait olduğu kattaki bağımsız bölümün son kattaki sınırlarının kapladığı alanın yüzde 25’ini aşmayacak. Çatıda birden fazla bağımsız bölüme ait teraslar olması halinde, birbirleri arasında en az 3 metre mesafe bırakılması zorunlu olacak.

TERAS ÇATILARA BAHÇE DÜZENLEMESİ YAPILABİLECEK…

Ortak alan olarak kullanılan teras çatılarda; bahçe düzenlemesi yapılması halinde merdiven, bina sakinleri tarafından kullanılmak üzere tuvalet, lavabo ve çay ocağı, bahçe düzenlemesinde kullanılacak. Rezidans, otel, apart otel gibi konaklama tesislerinin teras çatılarında; bina cephelerine 3 metreden fazla yaklaşmamak, en fazla 1 metre 50 santimetre derinliğinde olmak ve parapet kotunu aşmamak koşuluyla açık havuz yapılabilecek.

ASANSÖR ZORUNLULUĞU 4. KATA İNDİRİLDİ…

Yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar, daha önce 5 katlı binalara asansör zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

“Yeni yönetmelikle 4 katlı binalarda da asansör konulması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca 3 katlı binalarda da asansör boşluğu konulması şartı getirilmiştir. Yaptığımız düzenleme ile vatandaşlarımızın konforlu bir yaşam sürerken, çevre değerlerini de maksimum derecede korumalarını ve yaşam alanlarına yansıtmalarını hedefliyoruz. Ülkemizde yaygın olan tek tip çatı anlayışından vazgeçerek, yörenin mimari özelliklerine, iklimine, yağış özelliklerine, kurak ve yeşil olması gibi özelliklere göre farklı çatı sistemlerine gitmeyi amaçlıyoruz.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir