Bisiklet pedalları kadına şiddet için çevrildi
 Kadir Toprakkaya

Bisiklet pedalları kadına şiddet için çevrildi

Bisiklet pedalları kadına şiddet için çevrildi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uluslararası Lions Konfederasyonu’na bağlı 118-Y Kulüpleri’nden Bağlarbaşı Lions, Beylerbeyi Lions, Salacak Lions ve Salacak Leo Kulüpleri ile Perşembe Akşamı Bisikletçileri (PAB) el ele vererek, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde mücadele için birlik oldular. Kadına şiddete dikkat çekmek ve bu konuda farkındalık yaratmak adına düzenlenen etkinlik kapsamında “Turuncu Pedalşörler”, Bağdat Caddesi ve sahilyolunu turuncuya boyadı.

Kadına yönelik her türlü cinsel, fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddetin kabul edilemez ve katlanılamaz olduğunu vurgulamak üzere Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu’na bağlı Bağlarbaşı Lions, Beylerbeyi Lions, Salacak Lions ve Salacak Leo Kulüpleri ile Perşembe Akşamı Bisikletçileri tarafından gerçekleştirilen “Dünyayı turuncuya boya, kadına yönelik şiddete son!” etkinliği, 25 Kasım Pazar günü Kalamış Parkı’ndan başlayarak, Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’a kadar sürdü.

kadına şiddet

BİLİNÇSİZ ŞİDDET OLMAZ…

“Kadına yönelik şiddet, bir insan hakkı ihlali olup; fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet olarak dört ana alanda kendini göstermektedir” diyen Lions 118-Y Genel Yönetmen 1. Yardımcısı Ruhi Gönüllü, şunları ifade etti: “Kadına şiddet, hukuki ve fiili ayrımcılığın, çeşitli gerekçelerle kadın-erkek arasındaki eşitsizlikleri korumakta direnmenin bir sonucudur. Şiddetin önlenmesi, hem kadın hem de erkeğin ayrımcılığa karşı çıkması ve eşitsizlikleri korumak için gerekçe aramayı bırakmasıyla başlamaktadır.”

EVLİLİK ÖNCESİ UYUMLULUK TESTİ…

“Dünyayı turuncuya boya, kadına yönelik şiddete son!” etkinliğine, Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Op. Dr. Tuğrul Kihtir ve Vatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Osman Erbil de destek verdi. Kihtir, Kadıköy Life’a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “Son yıllarda yapılan istatistiklere göre, ortalama günde 1 kadın öldürülüyor. Bunların yüzde 40’ı ise aile içi cinayetlerden oluşuyor. Bizim üzerinde durduğumuz konu bu. Maalesef cezalarla şiddet azalmıyor, bunun eğitimle ilgisi var. Eski Türk geleneklerindeki kadının yerini hatırlamamız lazım. Kadıköy için düşündüğüm projelerden biri de gönüllü evlilik öncesi uyumluluk testidir. Bu tarz cinayetleri, bu uyumluluk testi ile azaltmayı düşünüyoruz.”

BM KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ BİLDİRGESİ…

25 Kasım 1960’da Dominik lideri Rafael Trujillo’nun Mirabal kız kardeşleri öldürtmesini kilometre taşı sayan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1993’te Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi’ni benimsedi ve 1999’da 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete ve Ayrımcılığa Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etti. 1999 yılından bu yana hükümetlere, uluslararası örgütlere ve STK’lara, 25 Kasım ve 25 Kasım’ı izleyen 16 gün boyunca farkındalık yaratma çağrısı yapılıyor. Türkiye de bu çağrıya kulak veren ülkeler arasında yer alıyor. 25 Kasım etkinlikleri kapsamında her yıl anıtlar ve tarihi yapılar turuncuyla boyanıyor, kapalı ve açık alanlar turuncu nesnelerle dolduruluyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir